Dostava preslika ugovora po osnovu kupnje nekretnina – UPUTA

Datum: 09.04.2009, Četvrtak
Klasa: 410-01/08-01/1401
Davatelj: Porezna uprava

Temeljem učestalih upita vezano za stambeno zbrinjavanje na područjima od posebne državne skrbi, za dostavu preslika kupoprodajnih ugovora (za nekretnine) u nastavku odgovaramo.

Prema Zakonu o područjima posebne državne skrbi (Nar. nov., br. 86/08.; dalje Zakon) pravo na stambeno zbrinjavanje mogu ostvariti osobe koje nemaju u vlasništvu na području Republike Hrvatske drugi useljivi stambeni objekt ili ako nisu prodali, darovali ili na bilo koji drugi način otuđili nakon 8. listopada 1991.godine, u skladu s člankom 10. stavak 2. Zakona. U skladu s člankom 17. stavak 2. navedenog Zakona, između ostalih Porezna uprava dužna je dostaviti podatke o prijavljenom prometu nekretnina za podnositelja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje.

Prema članku 17. stavak 2. Zakona, Ministarstvo financija, Porezna uprava nije dužna dostavljati preslike kupoprodajnih ugovora, već podatak o prijavljenom prometu nekretnina za podnositelja zahtjeva za stambeno zbrinjavanje. U tu svrhu, radi jedinstvenog postupanja, u nastavku navodimo način na koji će se dostavljati podaci traženi prema navedenom članku 17. stavak 2. Zakona.

Traženi podaci dostavljat će se putem Potvrde koju izdaje nadležna ispostava Porezne uprave, nadležna prema prebivalištu u trenutku podnošenja zahtjeva, bez obzira na moguće promjene prebivališta u prethodnim kalendarskim godinama.

Na temelju uvida u informacijski sustav, Ispostava Porezne uprave nakon izvršene provjere, tražene podatke o prijavljenom prometu nekretnina za podnositelja zahtjeva upisuje kroz vrstu »Prazna potvrda«. U već postojeći tekst Potvrde nakon upisa obveznih podataka (ime i prezime, MBG, adresa) u nastavku se navodi: »u razdoblju od 14. srpnja 1997. godine do danas ima/nema prijavljen nastanak porezne obveze poreza na promet nekretnina«. Ako podnositelj zahtjeva ima prijavljen nastanak porezne obveze poreza na promet nekretnina u sadržaj potvrde je potrebno upisati kada (datum stjecanja), na koji način (kupoprodaja, nasljeđivanje, darovanje, zamjena i sl.) te koju nekretninu (opis nekretnine – primjerice čkbr. i katastarsku općinu) je podnositelj zahtjeva u naznačenom vremenskom razdoblju stekao. Ako je podnositelj zahtjeva u navedenom razdoblju stekao više nekretnina, u točkama se navode na opisani način podaci za sve stečene nekretnine.

Prema članku 31. Zakona u postupcima koji se vode po navedenom Zakonu korisnici ne plaćaju upravne pristojbe u cijelosti, iz čega proizlazi da izdavanje navedene Potvrde ne podliježe plaćanju upravne pristojbe.

Napominjemo da je u tijeku izrade navedenog Zakona, nadležno ministarstvo, na zajedničkim sastancima, bilo obaviješteno da Porezna uprava raspolaže samo podacima koji su prijavljeni Poreznoj upravi radi utvrđivanja poreza na promet nekretnina te da se podaci mogu dostavljati samo za razdoblje od kada se primjenjuje Zakon o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97.) koji je kao poreznog obveznika propisao stjecatelja nekretnine. Zaključno ponavljamo da radi ekonomičnosti postupka izdavanja navedenih Potvrda te radi jedinstvenog informacijskog sustava Porezne uprave nema potrebe da se utvrđuje drugačiji način nadležnosti glede izdavanja navedenih Potvrda.

Povratak na mišljenja