Porez na dodanu vrijednost – Zakup dijelova doma zdravlja – oporeziv PDV-om

Datum: 28.12.2010, Utorak
Klasa: 410-01/10-01/2175
Davatelj: Porezna uprava

OEMS, Organizacija i ekonomika medicinskih struka - Ceh primarne zdravstvene zaštite iz Zagreba, dostavila nam je upit u vezi obračunavanja poreza na dodanu vrijednost na uslugu zakupa dijelova doma zdravlja. Kako se navodi u upitu, odluka o najvećem iznosu zakupnine za jedinice zakupa u zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite za 2010. godinu nije donijeta pa je na snazi Naredba o najvećem iznosu zakupnine za jedinice zakupa u zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite iz 2007. godine (u daljnjem tekstu: Naredba) kojom je propisan najveći iznos zakupnine za jedinice zakupa u domovima zdravlja 1.250,00 kuna.

U vezi s navedenim odgovaramo u nastavku.

Porez na dodanu vrijednost plaća se, sukladno odredbi članka 2. stavak 1. točka 1.a) Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95. – 94/09., dalje: Zakon) na isporuke svih vrsta dobara (proizvoda, roba i novoizgrađenih građevina, opreme i sl.) i sve obavljene usluge u tuzemstvu uz naknadu koje poduzetnik izvrši baveći se svojom gospodarskom ili drugom djelatnosti.

Prema odredbama članka 8. stavka 1. Zakona i članka 54. stavka 1. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 149/09., dalje: Pravilnik) osnovica poreza na dodanu vrijednost je naknada za isporučena dobra ili obavljene usluge. Naknadom se smatra sve ono što primatelj dobara ili usluga treba dati ili platiti za isporučena dobra i obavljene usluge, osim poreza na dodanu vrijednost.

Sukladno odredbi članka 11. stavak 1. točka b) Zakona i članka 63. Pravilnika plaćanja poreza na dodanu vrijednost oslobođene su usluge bolničke dijagnostike, liječenja i zdravstvene njege i s njima usko povezane usluge koje se obavljaju na temelju javnih ovlasti, sukladno propisima na području zdravstvene zaštite u zdravstvenim ustanovama: domovima zdravlja, hitnoj medicinskoj pomoći, poliklinikama, općim i specijalnim bolnicama i klinikama, usluge zdravstvene njege koje obavljaju zdravstvene ustanove za njegu u kući, tijela s javnim ovlastima ili druge organizacije slične prirode te isporuke dobara povezane s liječenjem koje obave navedene ustanove.

Obzirom da Zakonom, odnosno odredbama o oslobođenju od plaćanja poreza na dodanu vrijednost nije propisano oslobođenje za najam poslovnog prostora, za uslugu zakupa poslovnih prostora, odnosno dijelova doma zdravlja, ako je dom zdravlja upisan u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost isti je obvezan ispostaviti račun zakupcu odnosno liječniku primarne zdravstvene zaštite sa obračunatim porezom na dodanu vrijednost obzirom da je navedena usluga zakupa poslovnog prostora oporeziva sukladno odredbi članka 2. stavka 1. točke 1.a) Zakona.

Odredbama članka 60. stavka 3. Pravilnika propisano je da se porez na dodanu vrijednost plaća na isporuke svih vrsta dobara i usluga, među kojima je i usluga najma, po stopi 23% na poreznu osnovicu (naknadu). Međutim, ako je u naknadi sadržan i obračunat porez na dodanu vrijednost po stopi 23%, tada se primjenjuje preračunata porezna stopa koja iznosi 18,6992%, sukladno odredbi članka 60. stavka 5. Pravilnika.

Obzirom na navedeno napominjemo da obračun poreza na dodanu vrijednost ovisi o ugovornom odnosu između davatelja usluge najma i primatelja te usluge, u ovom slučaju liječnika, stoga ako je Ugovorom o zakupu utvrđen bruto iznos zakupnine iz čega proizlazi da je u ugovorenom novčanom iznosu uračunat i porez na dodanu vrijednost, smatramo da se porez na dodanu vrijednost obračunava primjenom preračunate stope. Međutim, napominjemo da tumačenje ugovornih odnosa između primatelja i davatelja usluge kao i Naredbe nije u nadležnosti Ministarstva financija – Porezne uprave.

Povratak na mišljenja