Novi broj RRiF-a

Datum: 27.02.2017, Ponedjeljak


Objavljen je broj 3 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za ožujak 2017.

  • Sadržaj časopisa možete pogledati ovdje.

Dnevnice

        Srušio se još jedan mit. U samom vrhu izvršne vlasti šef kabineta Zorana Milanovića očekuje optužnicu za krađu novca na podlozi izmišljenih službenih putovanja. Modus operandi bili su predujmovi dnevnica koje je na ime tri savjetnika predsjednika Vlade podizao T. Saucha. Šok je bio tim veći jer se krađa događala stranačkoj garnituri koja se prikazivala poštenom.

        Bivši ministar iz Milanovićeve Vlade Siniša Hajdaš Dončić u obrani svoje partije odmah je krađu pripisao računovođama iz ureda Vlade. To je pokušaj sitnog kriminala nekakvog šefa računovodstva ili tajnice, uvredljiva izjava koju je strukovna javnost otrpjela čekajući rezultate istrage. Državna revizija nije vidjela neki problem u svoti troška za dnevnice, a ni sustav JOPPD nije ništa alarmirao. Tek su istraživački novinari razotkrili aferu o dnevnicama. U istrazi krađe državnog novca nismo primijetili neku ulogu računovođa i zbog toga smo ponosni. Stoga bi bilo pristojno od spomenutoga bivšeg ministra da se javno ispriča

        Dnevnice su ponekad modus za izvlačenje sitnog novca kojim se koriste poneki poduzetnici. No i tada se sastavlja obračun, prilažu se neki dokumenti koji potvrđuju putovanje, pisanim se izvješćem objašnjava svrha puta itd. Kažem, ima slučajeva kad se ponegdje posegne za kokošarskim metodama. U jednom je slučaju jedan naš kolega (iz Međimurja) dao otkaz poslodavcu jer je „pretjerao“ sa „službenim putovanjima“. To samo pokazuje kako računovođama nije nimalo lako raditi ako netko želi svoje postupke uklopiti u zakonski okvir. Uostalom, zar izvješćivanje na obrascu JOPPD ne bi trebalo imati neku kontrolnu zadaću. Ili možda treba zaključiti da to nitko i ne gleda.

        Paradoksalno je da nikad veći nadzor nad isplatama tzv. neoporezivih i oporezivih naknada nije bio nego što je danas, odnosno u proteklih nekoliko godina. Što se više propisuje to je više kreativnosti u primjeni propisa. Najnoviji doprinos poreznoj praksi koju propisi nisu „uredili“ je slučaj kad na službenom putu budete ugošćeni ili pak ako ste i sami ugostili poslovnog partnera pa se dnevnica smanjuje za 30 %. Ali, ako ste ugostili samog sebe na službenom putu na teret društva, po definiciji dnevnica se također smanjuje za 30 %, ali ostaje pitanje: Kakav je to trošak? Reprezentacija nije jer niste ugostili poslovnog partnera (partnere). Logično bi bilo da se po računu restorana obračuna plaća od primitka u naravi. Ali to bi bio primitak u naravi iako se ne smanjuje dnevnica. Kako postupiti? Koji je smisao tih „kreativnih“ odredaba? Ako se obračuna plaća u naravi, onda je trošak u cijelosti priznat. Ali, taj trošak nije za poslovne namjene u svrhu obavljanja djelatnosti. Apsurd do apsurda. Do jučer smo još mislili da nešto znamo.

        Posebnu „radost“ proživljavamo ovih dana kod popunjavanja obrasca PD-IPO. Povezanost osoba nezaustavljivo je široka pa čak i kad Država ima 100 % udjela u trgovačkom društvu.

        Koja je svrha tako širokog obuhvata ako se iz zakonskih odredaba želi kontrolom obuhvatiti područje transfernih cijena i porezno povoljnijeg položaja te mogućnost malverzacija u vezi s tim? Mislim da mnoštvo podataka nema veću kontrolnu snagu u odnosu na ciljnu skupinu. Ako će učinak biti kao i s dnevnicama, onda uzalud golemi napor i trošak u prikupljanju takvih podataka.

Dr. sc. Vlado Brkanić

Povratak na vijesti