Oporezivanje dohotka od kapitala po osnovi dividende i udjela u dobiti

Datum: 08.04.2013, Ponedjeljak
Klasa: 410-01/13-01/1012
Davatelj: Porezna uprava


 Na upit poreznog obveznika da li se dohodak da li se dohodak od kapitala u smislu članka 41. stavka 7. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 95/05., 96/06., 68/07., 146/08., 2/09., 9/09. - ispravak, 146/09., 123/10., 137/11. i 61/12., dalje u tekstu: Pravilnik) ne utvrđuje ako se dividende isplaćuju umirovljenicima i bivšim zaposlenicima koji još uvijek posjeduju dionice društva, da li se dohodak od kapitala ne utvrđuje po osnovi dividende isplaćene temeljem dionica koje su zaposlenici stekli putem posebnog ugovora sa Hrvatskim fondom za privatizaciju, da li se dohodak po osnovi dividende i udjela u dobiti ne utvrđuje za dionice koje je zaposlenik zamijenio za poslovni udjel u društvu ograničene odgovornosti koje je u većinskom vlasništvu matičnog dioničkog društva, da li se dohodak po osnovi dividende ne utvrđuje za dionice koje je zaposlenik stekao kao godišnju nagradu za obavljeni rad te da li se dohodak od kapitala ne utvrđuje po osnovi dividende isplaćene temeljem dionica koje su zaposlenici stjecali neposrednom kupnjom mimo financijskih tržišta od drugih zaposlenika i dioničara, u nastavku odgovaramo:

 Prema članku 30. stavcima 11., 12. i 13. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08., 80/10., 114/11., 22/12. i 144/12., dalje u tekstu: Zakon) dohotkom od kapitala smatraju se i primitci od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iz članka 10. točke 19. Zakona iznad 12.000,00 kn godišnje. Umanjenje za neoporezivi dio primitka iz članka 10. točke 19. Zakona priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave. Dohodak od kapitala ne utvrđuje se po osnovi primitaka od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu ako su ti primitci ostvareni u okviru ESOP programa, odnosno po osnovi radničkog dioničarstva. Dohodak od kapitala ne utvrđuje se po osnovi dividendi i udjela u dobiti, ako su dividende i ti udjeli iskorišteni za uvećanje temeljnog kapitala društva.

 Prema članku 41. stavku 6. Pravilnika dohotkom od kapitala prema članku 30. stavku 11. Zakona smatraju se i primitci od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iznad 12.000,00 kn godišnje isplaćeni od 1. ožujka 2012. iz dobiti ostvarene nakon 31. prosinca 2000. Neoporezivi dio do 12.000,00 godišnje priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak temeljem podnesene godišnje porezne prijave.

 Dohodak od kapitala, prema stavku 7. toga članka, ne utvrđuje se po osnovi primitaka od dividendi i udjela u dobiti ako su ti primitci ostvareni u okviru ESOP programa, odnosno po osnovi radničkog dioničarstva, uz sljedeće uvjete:
- fizičke osobe su te dionice temeljem kojih se isplaćuje dividenda, stekle prema posebnoj odluci uprave društva ili Vlade Republike Hrvatske putem Fonda za privatizaciju u procesu pretvorbe ili privatizacije, o prodaji ili dodjeli dionica radnicima,
- dionice su radnicima prodane, odnosno dodijeljene mimo uređenih financijskih tržišta, prema posebnom programu i planu koji omogućuje svim radnicima da postanu imatelji dionica društva u kojem rade,
- fizička osoba kojoj se isplaćuje dividenda (izravno od strane izdavatelja dionica ili posredstvom posebnog ESOP fonda ili društva koje drži dionice i upravlja njima u ime i za račun radnika društva izdavatelja) u radnom je odnosu sa isplatiteljem dividende. Isto se, sukladno stavku 8. toga članka, primjenjuje i u slučaju da novi radnik društva izdavatelja dionica kupi dionice iz trezora ESOP fonda ili društva, te i ako radnici povećaju svoj udio u ESOP fondu ili društvu u odnosu na prvotni upis. Pravo na neoporezivu isplatu dokazuje se vjerodostojnim ispravama, a osobito: planom restrukturiranja društva, odlukom o prodaji dionica radnicima, ugovorom o kupoprodaji dionica između društva izdavatelja dionica i radnika, odnosno posebnog ESOP fonda ili društva koji drži dionice i upravlja njima u ime i za račun radnika društva izdavatelja, ugovorom o radu između isplatitelja dividende i radnika, ugovorom između ESOP fonda ili društva i radnika isplatitelja dividende i drugo.

      Oslobođenje od oporezivanja se, sukladno stavku 10. toga članka, ne primjenjuje za dividende isplaćene poreznim obveznicima koji su dionice temeljem kojih je dividenda isplaćena stekli redovnim putem, trgovanjem na uređenom financijskom tržištu.
     
      Cilj uvođenja navedenih odredbi bio je da se oslobođenjem od plaćanja poreza na dohodak od kapitala po osnovi dividendi ostvarenih temeljem dionica u okviru ESOP programa potiče radničko dioničarstvo tj. radnici postaju dioničari društva čime se očekuje viša razina kvalitete rada i upravljanja društvom te postizanje boljih poslovnih rezultata društva. Stoga ako u trenutku isplate dividende stjecatelj nije u radnom odnosu sa isplatiteljem dividende, smatra se da nisu zadovoljeni uvjeti iz članka 41. stavka 7. Pravilnika te se po osnovi tog primitka utvrđuje dohodak od kapitala.
     
      Budući da može doći do slučaja da pojedini radnik dobije ili da otkaz te da ESOP fond ili društvo otkupi te dionice i da iste proda novom radniku ili postojećem radniku koji želi povećati svoj udio, Pravilnikom je propisano da se navedene odredbe primjenjuju i u slučaju da novi radnik društva izdavatelja dionica kupi dionice iz trezora ESOP fonda ili društva, te i ako radnici povećaju svoj udio u ESOP fondu ili društvu u odnosu na prvotni upis. Međutim, oslobođenje od oporezivanja se ne primjenjuje za dividende isplaćene poreznim obveznicima koji su dionice temeljem kojih je dividenda isplaćena stekli redovnim putem, trgovanjem na uređenom financijskom tržištu. Stoga ako radnici društva povećaju svoj udio u ESOP fondu ili društvu izravnim otkupom udjela/dionica iz trezora ESOP fonda ili društva, uz uvjet da je to omogućeno svim radnicima, te ako je to sukladno prvotnom planu i programu radničkog dioničarstva ili je proveden novi program radničkog dioničarstva, te ako su zadovoljeni i ostali uvjeti iz članka 41. stavka 7. Pravilnika, može se primijeniti porezno oslobođenje pri isplati dividende, a u protivnom, primjerice ako su radnici dionice stekli izravnim otkupom od drugih radnika, pri isplati dividende utvrđuje se dohodak od kapitala.
     
      Ako su dionice zaposlenici stekli putem posebnog ugovora sa Hrvatskim fondom za privatizaciju, dividende koje društvo isplaćuje temeljem tih dionica smatraju se neoporezivima ako su kumulativno zadovoljeni svi uvjeti iz članka 41. stavka 7. Pravilnika. Napominjemo da je za porezne svrhe bitno utvrditi da li je svaki radnik mogao bez realne zapreke i pod jednakim uvjetima ostvariti pravo na kupnju dionica, a svakim eventualnim dodavanjem pogodnosti izvan toga smatra se da nisu zadovoljeni propisani uvjeti za neoporezivu isplatu dividende.
     
      Radničko dioničarstvo prvotno je zamišljeno samo za dionička društva, te je Zakonom i Pravilnikom propisano da se porezno oslobođenje primjenjuje kod isplate dividendi. Međutim, budući da iz konkretnog upita nemamo dovoljno informacija, upućujemo poreznog obveznika da se sa vjerodostojnim ispravama i detaljnijim upitom obrati nadležnoj ispostavi Porezne uprave kako bi se utvrdilo postojanje porezne obveze pri isplati primitka od udjela u dobiti.
     
      Nadalje, jedan od osnovnih uvjeta da se dohodak ne utvrđuje po osnovi primitaka od dividendi i udjela u dobiti ako su ti primitci ostvareni u okviru ESOP programa, sukladno članku 41. stavku 7. Pravilnika, jest da su dionice radnicima prodane, odnosno dodijeljene mimo uređenih financijskih tržišta, prema posebnom programu i planu koji omogućuje svim radnicima da postanu imatelji dionica društva u kojem rade. Slijedom navedenog, ako je zaposlenik stekao dionice kao godišnju nagradu za obavljeni rad, a to isto nije omogućeno svim radnicima već je to vezano uz rezultate rada pojedinih zaposlenika, pri isplati dividende temeljem tih dionica smatra se da nije zadovoljen uvjet iz članka 41. stavka 7. Pravilnika, te se utvrđuje dohodak od kapitala.

Povratak na mišljenja