Ugovaranje naknade drugog dohotka u neto ili bruto svoti – porezne obveze

Datum: 25.09.2008, Četvrtak
Klasa: 410-01/08-01/623
Davatelj: Porezna uprava

Obveznica poreza na dohodak dr. sc. V. F. dostavila nam je upit koji se odnosi na mogućnosti ili obvezu ugovaranja visine naknade po ugovoru o djelu u bruto ili u neto iznosu, a obzirom na činjenicu da su pojedine fizičke osobe po osnovi obavljanja iste vrste djela obveznici poreza na dobit, a druge su obveznici poreza na dohodak (i obveznici poreza na dodanu vrijednost ili ne). U upitu je navedeno da su naknade po ugovoru o djelu do mjeseca ožujka 2008. godine za poslove vještačenja za stjecanje statusa hrvatskog ratnog invalida bile ugovorene u neto iznosu, a potom su članovima povjerenstva ponuđeni na potpis novi ugovori uz naknadu u bruto iznosu (s uključenim porezom na dodanu vrijednost). Budući da su neki članovi povjerenstva obveznici poreza na dodanu vrijednost, a neki to nisu te da su neki od početka 2008. godine prešli po toj osnovi na sustav utvrđivanja i oporezivanja dobiti, a drugi ostali u sustavu utvrđivanja i oporezivanja dohotka, predloženi način utvrđivanja naknade za iste poslove rezultira različitim iznosima neto naknade. Postavljen je upit da li predloženi način obračuna naknade i utvrđivanja poreznih obveza treba primijeniti na sve članove povjerenstva. Nastavno odgovaramo.

Člankom 32. stavak 6. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04., 73/08.) propisano je da porezni obveznik koji ostvaruje drugi dohodak iz stavka 1. istoga članka toga Zakona može na vlastiti zahtjev, upisom u Registar poreznih obveznika, po osnovi djelatnosti utvrđivati dohodak u skladu s člancima od 19. do 24. toga Zakona odnosno na način propisan za samostalne djelatnosti. Zahtjev za promjenom načina utvrđivanja i oporezivanja dohotka porezni je obveznik dužan podnijeti na početku ostvarivanja dohotka, na početku obavljanja djelatnosti ili do kraja tekuće za iduću godinu.

Člankom 26. Zakona o porezu na dohodak propisano je da porezni obveznik iz članka 18. toga Zakona može na vlastiti zahtjev plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak ili je obvezan plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak, ako ispunjava zakonske uvjete za oporezivanje dobiti, na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/04., 90/05., 57/06.).

U tom smislu je člankom 2. stavak 3. Zakona o porezu na dobit i člankom 3. stavak 1. toga Zakona propisano da je obveznik poreza na dobit i fizička osoba koja ostvaruje dohodak prema propisima o oporezivanju dohotka, ako izjavi da će plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak. Fizička osoba koja želi plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak, o tome dostavlja pisanu izjavu nadležnoj ispostavi Porezne uprave do kraja tekuće za iduću kalendarsku godinu.

Mogućnost utvrđivanja dobiti i plaćanja poreza na dobit od obavljanja djelatnosti fizičke osobe ne ovisi o tome je li ta osoba od obavljanja isporuka ili usluga u okviru djelatnosti koje su oporezive porezom na dodanu vrijednost ujedno i obveznik poreza na dodanu vrijednost u skladu s odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95. do 76/07.), već o činjenici je li podnijela zahtjev za promjenom načina utvrđivanja i oporezivanja dohotka ostvarenog obavljanjem djelatnosti odnosno je li obvezna prijeći na utvrđivanje i oporezivanje dobiti u skladu sa propisima o porezu na dohodak odnosno propisima o porezu na dobit.

Prema tome, iz predmetnog upita proizlazi da unatoč činjenici da je fizička osoba po osnovi obavljanja usluga po ugovoru o djelu obveznica poreza na dodanu vrijednost, nije obvezna prijeći sa utvrđivanja i oporezivanja dohotka na utvrđivanje i oporezivanje dobiti. Ako ne želi prelazak na utvrđivanje i oporezivanje dobiti, ostaje obveznik poreza na dohodak, pa isplatitelj naknade ima obvezu pri isplati i istodobno s isplatom drugog dohotka utvrđenog od ugovorene bruto naknade iz sklopljenog ugovora o djelu, obračunati, obustaviti i uplatiti predujam poreza na dohodak po odbitku, a na način propisan člankom 48. Zakona o porezu na dohodak.

Povratak na mišljenja