Uvozno carinjenje plovila od 1. srpnja 2013.

Datum: 22.04.2013, Ponedjeljak
Klasa: 413-01/13-01/158
Davatelj: Porezna uprava


 Vašim upitom zatražili ste detaljnije upute o načinu carinjenja plovila koja se nalaze u marinama Jadrana, posebice po danu pristupa Republike Hrvatske u EU.
 U nastavku se daje sljedeći odgovor:
      Danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo EU državljani zemalja članica EU gube mogućnost privremenog uvoza roba (plovila) u Republiku Hrvatsku. Kako značajan dio tih plovila nema carinski status robe Zajednice, istim danom pojavit će se obveza utvrđivanja carinskog statusa tih plovila odnosno obveza podnošenja carinske deklaracije za puštanje u slobodni promet i naplata uvoznih davanja sukladno propisima EU.
      Sva takva plovila, koja, prije pristupanja Republike Hrvatske u punopravno članstvo, budu puštena u slobodni promet u Republici Hrvatskoj uz naplatu pripadajućih davanja utvrđenih nacionalnim propisima, danom pristupanja Republike Hrvatske smatrat će se robom koja ima carinski status robe Zajednice.
      S ciljem reguliranja statusa tih plovila izmijenjene su odredbe Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95. - 136/12.). Predmetnim izmjenama propisana je stopa od 5% PDV-a pri uvozu plovila za sport i razonodu koja se stavljaju u carinski postupak puštanja u slobodni promet u razdoblju od 1. siječnja do 31. svibnja 2013. godine, a koja su prethodno bila u postupku privremenog uvoza.
      U slobodni promet po povoljnijim stopama poreza na dodanu vrijednost (PDV) od 5% i carine od 2,7% (za tarifne oznake 8903 10 10 i 8903 99 10) ili 1,7% (za sve ostale tarifne oznake iz tarifnog broja 8903) mogu se pustiti sva plovila za sport i razonodu do 31. svibnja 2013. godine koja su, prije podnošenja carinske deklaracije, bila stavljena u postupak privremenog uvoza. To znači da se, pored plovila koja su bila u postupku privremenog uvoza prije početka primjene sniženih stopa, u slobodan promet mogu pustiti i plovila koja su u postupak privremenog uvoza stavljena i nakon početka primjene sniženih stopa PDV-a i carine.
      Pri tome napominjemo kako korisnici plovila za sport i razonodu iz trećih zemalja nisu u obvezi do 1. srpnja 2013. godine staviti takva plovila u carinski postupak puštanja u slobodan promet već i dalje mogu koristiti status privremenog uvoza.
      Plovila koja se privremeno uvoze (bilo kopnenim ili morskim putom) u Republiku Hrvatsku radi uporabe u privatne svrhe, oslobođena su plaćanja carine pod uvjetom da su ista registrirana na teritoriju različitom od teritorija privremenog uvoza, na ime osobe sa sjedištem ili prebivalištem izvan teritorija privremenog uvoza i moraju ih uvesti i koristiti osobe koje žive na tom teritoriju sukladno carinskim propisima Republike Hrvatske i Anexu C međunarodne Konvencije o privremenom uvozu.
      Za podnošenje carinske deklaracije za puštanje u slobodni promet (carinjenje) plovila potrebno je angažirati ovlaštenog carinskog otpremnika koji zastupa korisnika privremenog uvoza plovila. Carinska deklaracija za puštanje u slobodni promet podnosi se mjesno nadležnoj carinarnici prema mjestu gdje se plovilo nalazi (na vezu, marini, …). Deklaraciji je potrebno priložiti sljedeće isprave:
- presliku putovnice ili osobne iskaznice,
- presliku plovidbene dozvole,
- presliku računa/kupoprodajnog ugovora ili izjavu o vrijednosti plovila,
- presliku ugovora o vezu s marinom ili vinjete ako nema ugovor,
- presliku inventurne liste,
- fotografije plovila na kojima su vidljivi broj trupa, broj motora i registarske oznake,
- dokaz o sukladnosti plovila odnosno tehničkoj prihvatljivosti.

      Sukladno Uputi Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture (Kl.: 413-01/09-01/5, Ur. br.: 530-04-3-13-8 od 8. siječnja 2013. godine), brodice i jahte, koje se nalaze u postupku privremenog uvoza na teritoriju Republike Hrvatske mogu se pustiti u slobodni promet ako je podnesenoj carinskoj deklaraciji za postupak puštanja u slobodni promet priložen jedan od sljedećih jednakovrijednih dokumenata:
- Upisni list, plovidbena dozvola ili neki drugi mjerodavni dokument (npr, brisovnica) izdan od zemlje članice EEA, kao dokaz da je jahta ili brodica bila stavljena na tržište i/ili uporabu unutar EEA, ili
- Deklaracija o sukladnosti s Direktivom 94/25/EC za jahte i brodice duljine od 2,5 do 24 metra, ili
- Potvrda o uplati naknada po prijavi jahte ili brodice kojom se dokazuje da je za brodicu ili jahtu tijekom perioda privremenog uvoza ishođena vinjeta u lučkoj kapetaniji ili ispostavi lučke kapetanije, kao dokaz da je jahta ili brodica bila u uporabi na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno da je sukladno odredbama članka 7. stavka 7. Uredbe o uvjetima za dolazak i boravak stranih jahti i brodica namijenjenih sportu i razonodi u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 40/06.), lučka kapetanija ili ispostava lučke kapetanije utvrdila da plovilo ispunjava uvjete za plovidbu u Republici Hrvatskoj, ili
- Potvrda o tehničkoj prihvatljivosti radi upisa u upisnik jahti odnosno očevidnik brodica u Republici Hrvatskoj.

Povratak na mišljenja