Tajno društvo nastaje obveznopravnim ugovorom između tajnog člana društva i trgovačkog društva na temelju kojega tajni član ulaže u trgovačko društvo, odnosno u javnog člana društva te tako stječe pravo sudjelovanja u dobitku ili gubitku toga društva, a pritom nije nositelj nikakvih prava i obveza prema trećima. Tajno društvo se ne upisuje u sudski registar. Ulog tajnog društva može biti u novcu, stvarima i pravima koja se mogu izraziti u novcu. U ovom članku autor takav način ulaganja u društvo naziva hibridnim financiranjem, te pojašnjava prednosti i nedostatke takvog načina financiranja, s poreznog i bilančnog motrišta u RH s osvrtom na praksu u R. Austriji.
Uvod
Općenito
Karakteristike hibridnog financiranja
Tipično i atipično tajno društvo
Prednosti tajnog društva
Problematika tajnog društva
Moguća rješenja za hrvatsku porezno-pravnu praksu
Bilančno iskazivanje udjela u dobitka i gubitku
Prijava uplate/isplate uloga, kamata i udjela u dobitku tajnog člana Hrvatskoj narodnoj banci
U ovome članku autorica daje prikaz jedne odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske vezane za radne odnose i kazneni postupak.S time u vezi ističe se odredba članka 31. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske: nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je počinjeno nije bilo utvrđeno zakonom ili međunarodnim pravom kao kazneno djelo, niti mu se može izreći kazna koja nije bila određena zakonom. Ako zakon nakon počinjenog djela odredi blažu kaznu, odredit će se takva kazna.
Zakonom o državnim službenicima kao načini prestanka državne službe predviđeni su sporazum, otkaz, istek roka ili drugi načini propisani posebnim zakonom. Autorica u ovom članku detaljno i pregledno pojašnjava sve ove načine prestanka državne službe.
Autor u ovome članku detaljno pojašnjava pitanja vezana za izdavanje zadužnice. Navodi pravne značajke zadužnice, njenu funkciju te njene sastojake. Uz navedeno, dotiče i problematiku jamstva.
Dokumenti prostornog uređenja vrlo su bitni za djelatnost graditeljstva. Autor u ovom članku detaljno razlaže ovu materiju pojašnjavajući slijedeća pitanja:sudjelovanje javnosti u izradi prostornih planova; pojedini dokumenti prostornog uređenja; tko može izrađivati dokumente prostornog uređenja; obvezatnost donošenja navedenih dokumenata; rokovi za donošenje prostornih planova; nadzor nad izradom i donošenjem prostornih planova.
Novim Zakonom o sudovima koji je stupio na snagu krajem 2006. godine pokušalo se riješiti pitanje određenja pravnih područja koja obuhvaća Građanski odjel Vrhovnog suda Republike Hrvatske. Autor u ovom članku pojašnjava na koji je način ovo izvršeno.
Uvod
Zakonske odredbe o građanskom odjelu VSRH
Pravna područja koja zapravo obuhvaća građanski odjel VSRH
O odredbi čl. 51. st. 2. novog ZS-a
Je li novi Zakon o sudovima doveo do osnivanja građanskog odjela VSRH?
Ovaj se članak odnosi samo na postupovni institut redovite revizije predviđen posebnim normama pojedinih zakona, a ne bavi se revizijom u širem smislu, kakvu na neki način predviđa primjerice Zakon o socijalnoj skrbi kojim se propisuje da centar za socijalnu skrb preispituje povremeno, a najmanje jedanput godišnje postojanje činjenica i okolnosti koje su bile odlučujuće za donošenje rješenja o ostvarivanju prava na socijalnu skrb i ako promijenjene okolnosti o kojima ovisi ostvarivanje prava na socijalnu skrb to zahtijevaju donosi novo rješenje (čl. 154.). Nisu uključeni ni oblici revidiranja stručnih mišljenja institucionaliziranih tijela vještačenja, a propisani pojedinim zakonima, jer je (bez obzira na motiv i cilj zakonodavca) u tim slučajevima riječ o kontroli pravilnosti stručne ocjene relevantnih medicinskih činjenica, što je nadležnom tijelu tek podloga za utvrđivanje činjeničnog stanja i donošenje odluke o pravu.
Uvod
Razmatranje pojedinih odredaba zakona
Ovlasti revizijskoga tijela
Rokovi
Fikcija o danoj suglasnosti
Učinak presude donesene u upravnom sporu kojom je poništeno revizijsko rješenje
Autor u ovome članku razmatra temeljne pretpostavke ostvarivanja prava na ispravak i odgovor te pravila sudskog postupka radi objavljivanja ispravka informacije, kao posebnog parničnog postupka za koji vrijede posebna postupovna pravila određena specijalnim zakonom uz supsidijarnu primjenu općih pravila ZPP-a.
Pravo na ispravak objavljene informacije
Pravo na odgovor na objavljenu informaciju
Tužba i sudski postupak radi objave ispravka informacije
U ovom radu autor razmatra odredbu čl. 47. Zakona o privatizaciji, o kojem se već u stručnoj literaturi i ranije dosta pislo. U ovome se članku ponovno razmatra ta tematika, ali prvenstveno s aspekta recentne sudske prakse domaćih sudova.
Uvod
O značenju pretvorbe poduzeća na stjecanje vlasništva na nekretninama
Cilj Europske unije je izgradnja EU kao prostora slobode, sigurnosti i pravde. Postavljeni cilj ima korijene u različitim oblicima suradnje država članica Europske zajednice na području pravosuđa i unutarnjih poslova. Materija europskog pravosuđa i unutarnjih poslova desetljećima se razvija la izvan institucionalnog okvira EZ-a. Tek je osnivanjem EU te kasnije usvajanjem Tampere programa došlo do njegove institucionalizacije i dinamičnog razvoja te podizanja na razinu jedne od politika EU. U ovome se članku razmatraju postupci donošenja odluka na području pravosuđa i unutarnjih poslova te međusobni odnosi između glavnih tijela u tim postupcima. Poznavanje analiziranog procesa odlučivanja te njegovih glavnih čimbenika ima osim teoretske i praktičnu vrijednost, budući da se upravo kroz procese odlučivanja promoviraju i štite različiti interesi. Može se raditi o interesima pojedinaca, različitih interesnih skupina, pa i država. Kako EU politika pravosuđa i unutarnjih poslova ima sve značajnije vanjskopolitičke elemente, sve više odluka koje se donose na razini EU ima izravnih učinaka i na treće države, uključujući među njima i Hrvatsku.
Uvod
Preteče današnje EU politike na području pravosuđa i unutarnjih poslova
Promjene sustava odlučivanja - od jednoglasnosti do odlučivanja kvalificiranom većinom
Sustav odlučivanja na području pravosuđa i unutarnjih poslova predviđen ugovorom iz Nice
U članku se daje prikaz tribine pod nazivom "Odnos Ustavnog i Vrhovnog suda" koju su održali uvodničari prof. dr. Petar Klarić, predsjednik Ustavnog suda RH, i Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda RH.
Povrat doprinosa uplaćenih iz osnovice iznad najviše godišnje osnovice za isplatu otpremnine prema Zakonu o radu
Pravilnik o postupku naknadne uplate doprinosa otpisanih zbog zastare i nenaplativosti za osiguranike koji su sami za sebe obveznici doprinosa i obveznici plaćanja doprinosa - uputa o postupanju
Isprava ima značajke kupoprodajnog ugovora jer sadrži predmet, cijenu i uglavak da po isplati ugovorene cijene prodavatelj dopušta kupcu uknjižbu prava vlasništva u zemljišne knjige.
Vlasništvo nekretnine stečeno je temeljem kupoprodajnog ugovora a ne predugovora, pa je porezna obveza nastala danom sklapanja tog ugovora, a ne predugovora u vrijeme čijeg sklapanja nije bilo obveze plaćanja poreza na promet u slučajevima prijenosa nekretnine između bivših tzv. organizacija udruženog rada.
Kako ugovor sadrži sve bitne elemente kupoprodajnog ugovora s obzirom na to da su se strane sporazumjele o bitnim elementima ugovora, riječ je o kupoprodajnom ugovoru glede cijele nekretnine, dakle u odnosu na oba stana.
U pravilu Sud u upravnom postupku rješava na temelju činjenica koje su utvrđene u upravnom postupku, pa dostava ugovora o raskidu ugovora tek uz tužbu onemogućava odluku tuženog tijela koja bi bila različita
Dopuštena promjena unutar degresivnog otpisa zgrade pri promjeni namjene korištenja - odstupanje od stava uprave
Izvanbračna zajednica slična bračnoj - nemogućnost začeća - in-vitro fertilizacija - troškovi se ne smatraju izvanrednim troškom - nemogućnost začeća kao bolest - razlika u odnosu na umjetnu oplodnju žene u bračnoj zajednici
Dodatak za prekovremeni rad za člana društva - direktora - primjena presude Saveznog financijskog suda od 19. ožujka 1997.
Rad nedjeljom, praznikom ili noću - dodatak za rad noću u smjenama koje se izmjenjuju nije oslobođen poreza
Pravo na naknadu štete ponuditelja ako poziv na javno nadmetanje sadržava pogreške ili odluka o odabiru nije donesena u skladu s propisima - nema naknade štete ako su kogentno propisani obrasci pogrešno ispunjeni