Upute za sastavljanje temeljnih financijskih izvješća, poreznih prijava, obračuna članarina i doprinosa trgovačkih društava i obrtnika dobitaša za 2007. godinu. Iako tijekom godine uprave društava sastavljaju financijska izvješća za međurazdoblje radi praćenja i ostvarenja planirane poslovne politike te provedbe korekcija radi postizanja što boljeg financijskog uspjeha, ipak se najpotpunije i konačno izvješće izrađuje na kraju godine, s datumom 31. prosinca. Ono je temelj za utvrđivanje konačnih poreznih i drugih obveza, ali i za ispunjenje očekivanja vlasnika kapitala - dioničara i članova društva, koja se sastoje u rasporedu dividende, odnosno dobitka u njihovu korist. Očekivanja od računovođe su golema. Povjerenje u ispravnost obračuna proizlazi iz njegove stručnosti i moralne odgovornosti. Stručna odgovornost temelji se na izvrsnom poznavanju računovodstvene teorije i nužnosti dobrog poznavanja propisa o vođenju računovodstva i financijskog izvješćivanja. Sve to prate i porezi koji rizik pogreške kažnjavaju. Moralna odgovornost je vezana za istinito i pošteno iskazivanje činjenica proizašlih iz financijskog rezultata, imovine, obveza i kapitala. Najgore što se zamisliti može je uljepšavanje slike stanja i uspjeh u odnosu na lošu stvarnost. Korisnici informacija donosit će pogrešne odluke i prosudbe, što može dovesti upravu i računovođu do krivične odgovornosti zbog prevare ili izazivanja štete. S obzirom na razdoblje koje je pred nama, podsjećamo na ključne datume koji određuju rokove za predaju određenih izvješća odgovarajućim institucijama. Zakonsko uređenje sastavljanja financijskih izvješća za 2007. je vrlo šaroliko. Što se tiče strukture izvješća, pravila priznavanja i vrednovanja te za konskog temelja postupa se prema (sada već) starom Zakonu o računovodstvu (Nar. nov., br. 146/05.) koji se primjenjuje do 31. prosinca 2007. Što se tiče oblika i sadržaja financijskih izvješća koji se sastavljaju za potrebe poduzetnika i tu nema promjene. Nova je godišnja Prijava poreza na dobit (obrazac PD) za 2007. zbog toga što je dopunjena s nekoliko pozicija koje se odnose na poticaje ulaganja i znanstvena istraživanja, razvoj i obrazovanje. Promjenu obrasca PD Porezna uprava - Središnji ured nije pravodobno obavio pa moramo izraziti naše nezadovoljstvo tom činjenicom. Kako će postupiti poduzetnici koji žele u siječnju predati Prijavu poreza na dobitak i promijeniti svotu predujma? To neće moći učiniti sve dok se ne objavi novi PD obrazac. Zbog te nemogućnosti se u ovom broju časopisa nisu mogli dati ni naputci za tu problematiku. Ocijenili smo da bi prikaz nepotpunog i nevažećeg obrasca mogao stvoriti zabune, odnosno privid kako je sve u redu, a na žalost nije tako. Nadamo se da će čitatelji imati razumijevanja i za našu poziciju. Vjerujemo da će ipak biti sve spremno za objavu u br. 2/08, osim ako će se čekati na novog ministra financija da donese izmjene Pravilnika o porezu na dobit.
Mali poduzetnici sastavljaju skraćenu bilancu tako da popunjavaju pozicije označene slovima i rimskim brojevima, sukladno čl. 2. Odluke o obliku i sadržaju financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 122/06.). Kao i do sada, oni prikazuju stanje imovine, obveza i kapitala samo po skupinama i podskupinama. Kako bismo korisnicima RRiF-ovog računskog plana olakšali sastavljanje bilance, RRiF je tiskao obrazac skraćene bilance za male poduzetnice s oznakom “B-M”. Vrednovanje imovine, obveza i kapitala kod malih poduzetnika provodi se u skladu sa starim MRSovima osim ako nisu donijeli odluku da ć primjenjivatiMSFI-ove zajedno s revidiranim MRS-ovima. U tom slučju treba vidjeti primjere uz bilancu za velike poduzetnike.
Autor: Mr. sc. Đurđica JURIĆ, dipl. oec. i ovl. rač.
Srednji i veliki poduzetnici sastavljaju “prošrenu”shemu bilance čje su pozicije propisane č. 1. Odluke o obliku i sadržju financijskih izvješaja. Podsjećmo: Vrednovanje imovine, obveza i kapitala kod srednjih poduzetnika provodi se u skladu sa starim MRS-ovima osim ako su donijeli odluku da će primjenjivati MSFI-e zajedno s revidiranim MRS-ovima. Veliki poduzetnici primjenjuju MSFI-e!Bilanca se mož popuniti: u kunama i lipama, samo u kunama ili u tisućma kuna. Poduzetnici koji će popunjavati samo u kunama ili u tisućma kuna trebaju to vidljivo napomenuti na samom obrascu bilance i u bilješkama uz financijska iz vješća. U nastavku dajemo samo kratke napomene za popunjavanje bilance, koristeći pritom RRiF-ovu tiskanicu “B”.
Autor: Mr. sc. Đurđica JURIĆ, dipl. oec. i ovl. rač.
Investicijski fondovi i društva za upravljanje investicijskim fondovima imaju obvezu izrade i podnošenja godišnjih financijskih izvješća. Financijska izvješća investicijskih fondova propisala je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) koja su objavljena u Pravilniku o sadržaju izvješća dioničara i imatelja udjela u fondu. Pravilnikom je utvrđen sadržaj i oblik financijskih izvješća investicijskog fonda. No, Pravilnikom nisu utvrđena financijska izvješća društva za upravljanje investicijskim fondom. Smatramo da društvo za upravljanje investicijskim fondovima sastavlja financijska izvješćatih fondova sukladno navedenom Pravilniku, a financijska izvješća društva za upravljanje fondovima sastavljaju kao svaki veliki poduzetnik iz čl. 18. st. 3. Zakona o računovodstvu.
Porez na dobitak koji plaćaju porezni obveznici s jedne strane ovisi o (poslovnom) računovodstvenom dobitku i propisanoj poreznoj stopi, a s druge strane o bitnim propisanim odstupanjima između računovodstvenog dobitka i porezne osnovice. U našim uvjetima postoje brojni elementi porezne osnovice koji odstupaju od računovodstvenog dobitka. Neka odstupanja imaju stalna obilježja, tj. neki poslovni (računovodstveni) troškovi se nikad ne priznaju kao porezni rashodi, neki prihodi se nikad ne oporezuju. No, neki računovodstveni troškovi se računovodstveno priznaju u jednom razdoblju, a za utvrđivanje porezne osnovice u nekom drugom. Tako može biti i s nekim prihodima. Računovodstvo poreza na dobitak treba odgovoriti na pitanja koja se pritom postavljaju, primjerice: Kako iskazati porez na dobitak u računu dobitka i gubitka u takvim okolnostima? Članak je namijenjen poduzetnicima čija financijska izvješća podliježu reviziji i koji primjenjuju MSFI-e odnosno revidirane MRS-ove.
Uvod
Bitne razlike između revidiranog i nerevidiranog MRS-a 12
Novi Zakon o računovodstvu (Nar. nov., br. 109/07.) stupio je na snagu 1. siječnja 2008. "Vojska" računovođa dobila je "oružje", ali "streljivo" još nije napravljeno. Tako se slikovito može označiti početak jednoga neobičnog Zakona o računovodstvu, koji je pod motom brzog usklađivanja s EU bez velike potrebe mogao stupiti na snagu i godinu dana kasnije. Što sada? O nekim problemima primjene pišemo u ovom članku.
Obveznici primjene Zakona o računovodstvu
Kakav je računski plan pri otvaranju poslovnih knjiga za 2008.
Koje standarde primijeniti
GFI za FINA-u i javnu objavu
Na kojem jeziku i u kojoj novčanoj jedinici se vode poslovne knjige
zaključak
Autor: Dr. sc. Vlado BRKANIĆ, ovl. rač. i ovl. rev.
Općenito rečeno, u 2008. će se obračunavati plaće jednako kao i u 2007. Temeljni Zakon o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04.), a ni Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja (Nar. nov., br. 147/02. i 177/04.) nisu izmijenjeni pa je sadržaj plaće odnosno doprinosi iz i na plaću te način utvrđivanja poreza na dohodak i prireza ostao nepromijenjen. U skladu s odredbom čl. 3. t. 27. Zakona o doprinosima za obvezna osiguranja promijenjene su samo osnovice na koje se obračunavaju doprinosi u 2008. To znači da se mijenja najniža osnovica i najviša osnovica za plaćanje mirovinskog doprinosa na mjesečnoj i godišnjoj razini i osnovice za ostale osiguranike obveznih osiguranja. Kako se to odražava na obračun plaća u 2008. i na obveze ostalih osiguranika, pročitajte u ovom članku.
Određivanje visine plaće
Visina plaće prema kolektivnim ugovorima
Doprinosi iz plaća i na plaće
Porez na dohodak i prirez porezu na dohodak
Plaćanje prireza
Primjeri obračuna plaća
Izvješćivanje Porezne uprave i Regos-a o isplaćenim plaćama
Na koje će osnovice ostali obvezni osiguranici plaćati doprinose u 2008.
Novost u vezi s osnovicom na koju će plaćati obvezne doprinose osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost uz radni odnos ili su korisnici mirovine a porez plaćaju u paušalnoj svoti
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Minuli rad je dodatak na plaću, a to povećanje plaće je nagrada radniku za radni staž koji je ostvario. U vezi s tim poslodavci često postavljaju pitanje moraju li svojim zaposlenicima povećati plaću na osnovi radnog staža te računa li se povećanje plaće na osnovi radnog staža na efektivni radni staž (ukupno ostvareni) ili samo kao nagrada za radni staž ostvaren kod istog (sadašnjeg) poslodavca. Odgovore dajemo u nastavku.
Pravo zaposlenika na povećanu plaću na osnovi radnog staža
Obračun minulog rada za efektivni radni staž ili za staž ostvaren samo kod istog poslodavca
Do 31. siječnja 2008. poslodavci su obvezni dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom sjedištu izvješće o isplaćenim plaćama, plaćenim doprinosima iz plaće, porezu na dohodak i prirezu na obrascu IP. Isplatitelji primitaka na koje su pri isplati u 2007. obračunali doprinose, porez na dohodak i prirez, kao što su primitci ostvareni na temelju ugovora o djelu, autorski i honorari, dodatak od kapitala i sl., obvezni su Poreznoj upravi u istom roku dostaviti Izvješće o isplaćenom primitku, uplaćenom doprinosu, porezu po odbitku i prirezu na obrascu ID. Osobama kojima su isplatili navedene primitke obvezni su po isteku 2007. uručiti Potvrdu o isplaćenom primitku, dohotku i uplaćenom porezu po odbitku. Obrasci se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji ili preuzeti s internetskih stranica Ministarstva financija – Porezna uprava, a o tome kako u njima iskazati podatke pišemo u ovom članku.
Obrazac IP – Izvješće o plaći, mirovini, porezu na dohodak i prirezu
sastavljanje obrasca IP
Obrazac ID-1 – izvješće o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu po odbitku i prirezu
Potvrda o isplaćenom primitku, dohotku i uplaćenom porezu i prirezu po odbitku
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
U postupku utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu odnosno profesionalne bolesti od 1. siječnja 2008. nadležna je područna služba Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu (dalje: HZZOZZR), sukladno Zakonu o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu (Nar. nov., br. 85/06. – dalje: Zakon o zaštiti zdravlja na radu). U tu su svrhu u Narodnim novinama br. 125/07. objavljeni Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanju prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja zaštite zdravlja na radu (dalje: Pravilnik o zaštiti zdravlja na radu) i Pravilnik o postupku utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu i profesionalne bolesti (dalje: Pravilnik o utvrđivanju i priznavanju), koji također stupaju na snagu 1. siječnja 2008. Koje novosti donose navedeni propisi, pročitajte u nastavku.
Obvezni osiguranici koji ostvaruju prava za slučaj ozljede na radu i profesionalne bolesti
Što se smatra ozljedom na radu i profesionalnom bolešću
Prijava i utvrđivanje ozljede na radu i profesionalne bolesti
Planiranje poslovanja jedna je od redovitih zadaća tvrtke na svim razinama. Razlikujemo strateško, taktično i operativno planiranje, čije je osnovno obilježje da moraju biti čvrsto sinergijski povezana. Strateško i taktično planiranje spada u zadaću visokoga i višeg menadžmenta (u suradnji s kontrolingom) kojem je upravo jedna od glavnih uloga stvaranje vizije i strategije pomoću koje se ta vizija pretvara u stvarnost. Postavljena strategija mora se prenositi na niže razine menadžmenta te dalje na cijelo društvo. U praksi se, nažalost, često događa da sve tri razine planiranja nisu dovoljno (ili nikako) aktivno povezane, već sve ostaje samo "na riječima". Često društva nisu u potpunosti sigurna kako tu vezu jasno definirati.
Nužnost sinergije strateškog, taktičkog i operativnog planiranja
Nova Odluka o prikupljanju podataka za potrebe sastavljanja platne bilance, stanja inozemnog duga i stanja međunarodnih ulaganja (Nar. nov., br. 121/07., od 26. studenoga 2007.) donosi izmjene u okviru postojećih istraživanja o izravnim i ostalim vlasničkim ulaganjima, dužničkim ulaganjima, a osobito u istraživanju za potrebe statistike kreditnih poslova s inozemstvom. Promjene vezane za praćenje kreditnih poslova bit će predmet posebnog članka koji će biti objavljen u jednom od sljedećih brojeva časopisa RRiF. U ovom ćemo se članku najprije usredotočiti na način i tehniku prijave izravnih, a osobito portfeljnih vlasničkih ulaganja te dužničkih ulaganja u inozemstvo.
Prijava inozemnog vlasničkog ulaganja za podružnice (obrazac IU-IPP)
Upitnik o inozemnim vlasničkim ulaganjima (stanja i transakcije) (obrazac IU-T2) i Upitnik o transakcijama između matičnih društva i njihovih podružnica (obrazac IU-P)
Mjesečno izvješće o ulaganjima rezidenata u dužničke vrijednosne papire koje su izdali nerezidenti
O temeljnim odredbama Zakona o obveznim odnosima u kojima je uređeno mijenjanje ugovornih odnosa, a kojim se uređuje cesija, asignacija, preuzimanje duga, pristupanje dugu i preuzimanje ispunjenja pisano je u časopisu RRiF, br. 12/07. U tom članku je pojašnjen i položaj tih ugovornih odnosa s motrišta platnog prometa u tuzemstvu i s motrišta deviznog poslovanja. Na što treba paziti s motrišta deviznog poslovanja a vezano je za obračunska plaćanja kod tekućih poslova, pojašnjavamo u ovom članku na primjerima.
Obračunska plaćanja kod tekućih i kapitalnih poslova
Autori: Mr. sc. Iva KOPECKI Nada DREMEL, dipl. oec., ovl. rač. i ovl. rev.
Od 1. siječnja 2008. u devizni sustav su uvedene neke novosti. One idu tragom dalje liberalizacije deviznog poslovanja s inozemstvom. U skladu s time, promijenjeni su neki provedbeni propisi Zakona o deviznom poslovanju. O kojim je propisima riječ te što novo donose piše autorica članka.
Odluka o platnom prometu s inozemstvom
Odluka o plaćanju i naplati s inozemstvom u gotovini
Odluka o medaljama i žetonima koji nalikuju kovanicama eura
Kada dolazi do smanjenja naknade za isporučena dobra ili obavljene usluge poreznom obvezniku treba biti dopušteno smanjenje porezne obveze bez obzira na to je li kupac porezni obveznik ili krajnji potrošač. O kojim poreznim situacijama treba pritom voditi brigu i kako je propisima o PDV-u propisan način ispravka porezne osnovice, pročitajte u članku naše suradnice iz Ministarstva financija.
Uvod
Ispravak porezne osnovice
Ispravak porezne osnovice naviše
Ispravak porezne osnovice zbog ugovorene valutne klauzule
Ispravak porezne osnovice zbog tečajnih razlika
Promjena porezne osnovice pri uvozu
Razdoblje za ispravak porezne osnovice
Ispravak računa
Ispravak (smanjenje) porezne osnovice i ispravak računa prema smjernici 2006/112/EZ
Obvezu izrade godišnjih izvješća o posebnim porezima (trošarinama) za 2007. imaju samo porezni obveznici dobara koji se oporezuju posebnim porezima. Riječ je o proizvođačima i uvoznicima naftnih derivata, duhanskih proizvoda, piva, bezalkoholnog pića, alkohola i alkoholnih pića, osobnih automobila, ostalih motornih vozila, plovila i zrakoplova, kave i luksuznih proizvoda. Izvješća nisu propisana i ne dostavljaju se jedino za osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove, a za ostala navedena dobra, uz godišnja izvješća koja se dostavljaju nadležnoj carinarnici, obvezno treba dostaviti i podatke o stanju zaliha dobara na dan 31. prosinca 2007. Opširnije o svemu možete pročitati u nastavku članka.
Novosti u 2007. i prikaz značajnijih stajališta ministarstva financija - carinska uprava
Zakonski okvir - propisi koji uređuju oporezivanje posebnim porezima
Podsjetnik prije izrade godišnjih izvješća o posebnim porezima
Porezni položaj utvrđenih manjkova, kala, rastepa, kvara i loma proizvoda koji se oporezuju posebnim porezima
Godišnja izvješća o obračunanim i plaćenim posebnim porezima i uplatni računi
U našoj poreznoj praksi već se nekoliko puta mijenjalo oporezivanje dividende odnosno udjela u dobitku. Sadašnje stanje da se dividenda ne oporezuje (osim isplate iz dobitka 2001.-2004., kad se oporezuje) slijedi trendove u poreznom sustavu većeg dijela zemalja. U ovom članku se razmatraju modeli koji stoje na raspolaganju glede oporezivanja dividende, ako bi se neka Vlada odlučila za uvođenje takvog poreza. S druge strane, uspoređuju se najčešća rješenja u svijetu od koji je uočljivo sve više odustajanje od klasičnog modela oporezivanja dividende uvođenjem cedularnog oporezivanja s posebnom stopom odnosno s iznimkom od oporezivanja u potpunosti ili djelomično. U članku se daju podatci o stopama poreza na dividendu odnosno stopu izuzeća od oporezivanja u pojedinim zemljama.
Od 1. siječnja 2008. trgovci će primjenjivati NOVI Pravilnik o obliku i načinu vođenja popisa robe u trgovini na malo (Nar. nov., br. 122/07.) koji pojednostavljuje vođenje evidencije o nabavi i prodaji robe u trgovini na malo. O tome što se promijenilo u odnosu na dosadašnji Pravilnik pročitajte u nastavku.
Uvod
Popis robe u trgovini na malo
Pravilnik više ne propisuje isticanje cijena u prodavaonici
Popusti, sniženja i rasprodaje
Autor: Mr. sc. Đurđica JURIĆ, dipl. oec. i ovl. rač.
Novi Pravilnik o obliku i načinu vođenja popisa robe u trgovini na malo ponovno je aktualizirao niz pitanja vezanih za vođenje knjige popisa i popratne dokumentacije u trgovini na malo. U ovom članku autor daje odgovore na najčešća pitanja trgovaca, pozivajući se pritom na najnovija stajališta Državnog inspektorata.
Stupanjem na snagu novog Zakona o pružanju usluga u turizmu (Nar. nov., br. 68/07.) uvedena je novost da škole i druge odgojno-obrazovne ustanove mogu organizirati izlet te da su škole i druge odgojno-obrazovne ustanove obvezne prijaviti organizaciju izleta, a udruge organizaciju putovanja (paket-aranžmana i izleta), Državnom inspektoratu. Zbog brojnih upita o navedenome opširnije pišemo u ovom članku.
Organizacija paket-aranžmana i izleta od strane udruga
Organizacija izleta od strane škola i dugih odgojno-obrazovnih ustanova
Zapošljavanje stranaca je postalo sve učestalija praksa. Voljom stranaca za obavljanjem gospodarske djelatnosti u RH mnogi od njih osnivaju društva, obrte i s obrtom izjednačene djelatnosti. Od 1. siječnja 2008. stupa na snagu novi Zakon o strancima (Nar. nov., br. 79/07.). Što treba učiniti stranac pri osnivanju društva ili otvaranju obrta u RH, može li poslodavac zaposliti stranca na određeno radno mjesto te što mora učiniti, pročitajte u nastavku članka.
Uvodne pripomene
Boravak stranaca u RH
Radna dozvola
Poslovna dozvola
Tko u RH može raditi a ne mora imati poslovnu ili radnu dozvolu?
Rad državljana država članica europskog ekonomskog prostora i članova njihovih obitelji
Svako društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) obvezno je ustrojiti i voditi knjigu poslovnih udjela u koju se upisuju "vlasnici poduzeća", kako se u svakodnevnom govoru nazivaju članovi društva s ograničenom odgovornošću. Ako je tijekom godine nastupila bilo kakva promjena glede članstva u društvu, ta se promjena mora evidentirati i u knjizi poslovnih udjela, te sada, zaključno s 31. siječnja 2008., o promjenama iz prethodne godine pisanim putem izvijestiti nadležan trgovački sud. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima, koji stupa na snagu 1. travnja 2008., zahvaćena je i ova materija, o čemu pišemo u nastavku članka. Napominjemo da je u okviru naše naklade tiskana knjiga poslovnih udjela (tvrdi uvez) koja se može naručiti ili pribaviti na prodajnom mjestu RRiF -a (Vlaška 68, Zagreb).
Uvod
Još vrijedeći režim izvješćivanja o promjeni u knjizi poslovnih udjela
Bitna pitanja vezana za predmetno izvješćivanje
Pregled novosti vezanih za knjigu poslovnih udjela
Sankcije vezane za nepridržavanje obveze vođenja knjige poslovnih udjela i izvješćivanje
Od 1. siječnja 2008. primjenjuje se promijenjeni Pravilnik o proračunskom računovodstvu i računskom planu. Promjene nisu bitno mijenjale proračunski računovodstveni sustav već su prihvatile promjene koje su se zbile u poslovnom okruženju proračuna i korisnika proračuna. Mijenjane su stope ispravka vrijednosti dugotrajne imovine, rokovi čuvanja poslovnih knjiga i knjigovodstvenih isprava, dodavanje, brisanje i izmjene naziva pojedinih osnovnih računa računskog plana i sl. Te promjene ne utječu na iskazivanje poslovnih promjena koje se odnose na 2007. Naime, iskazivanje poslovnih promjena i popunjavanje financijskih izvještaja za 2007. radi se jednako kao i za 2006.
Uvod
Rokovi čuvanja poslovnih knjiga i knjigovodstvenih isprava
Prijenosi nefinancijske imovine
Izmjene računskog plana
Izmjene stopa ispravka vrijednosti dugotrajne imovine
Prava državnih službenika i namještenika, kao što su: pravo na isplatu jubilarne nagrade, novčane pomoći, dnevnice za vrijeme službenog putovanja, te pravo na dodatak za rad na terenu, nisu prava koja su propisana zakonom, već su to prava koja pripadaju službeniku i namješteniku na temelju Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike. O tim pravima, uz uvažavanje promjena koje su usvojene tijekom 2007., pročitajte u ovom članku.
Uvod
Pravo na isplatu jubilarne nagrade
Novčana pomoć u slučaju bolovanja dužeg od 90 dana, nastanka teške invalidnosti i radi kupnje medicinskih pomagala i lijekova
Iako se za prva tri mjeseca 2008. primjenjuje privremeno financiranje, osnovica za izračun plaća korisnika državnog proračuna je promijenjena u odnosu na osnovicu koja se primjenjivala u 2007. Nova osnovica iznosi 5.108,84 kn bruto. Ona se primjenjuje već i za isplate plaća u siječnju 2008. Dakle, i pri obračunu plaće za prosinac 2007. uporabit će se osnovica od 5.108,84 kn bruto. O ostalim motrištima ove promjene osnovice, pročitajte u ovom članku.
Zakonski okvir
Odredbe kolektivnih ugovora u državnim i javnim službama o osnovici za obračun plaće
Osnovica za izračun plaća korisnika državnog proračuna u prvom tromjesečju 2008.