Kada se govori o svjetskoj financijskoj krizi i njezinim posljedicama na gospodarstvo, nismo još čuli da je netko spomenuo koliku u tome ima "zaslugu" i bilančni model zasnovan na US-GAAP-u i Međunarodnim računovodstvenim standardima.Bilanciranje uspjeha poslovanja poduzetnika u znatnoj mjeri temelji se na podlozi inflatornih cijena i očekivanih dobitaka zbog primjene računovodstvenog načela o preračunavanju sve imovine na fer vrijednost. S rasprsnućem balona tržišnih cijena, i u nas će doći do znatnih gubitaka koje će poduzetnici iskazati već u ovom završnom računu. Odbor IASB-a u Londonu nastoji zataškati svoje pogreške pa je učinio dopune MSFI-ja 7 i MRS-a 39, opet ulazeći iz jedne pogreške u drugu
Fer vrijednost i povijesni trošak
Razotkriva li se bilančna kozmetika
Nužnost reforme bilančnog i poreznog sustava
Koncepcija financiranja poduzeća i koncepcija bilanciranja
Kako postupiti s nižim vrijednostima imovine u godišnjem obračunu za 2008.
Autor: Dr. sc. Vlado BRKANIĆ, ovl. rač. i ovl. rev.
Niti jednim računovodstvenim Standardom nije uređena zaštita kapitala iako se u Okviru za primjenu MRS-a (t. 104. – 112.) opisuje mogući pristup uređenja zaštite vlastita izvora financiranja poduzeća. U nas je u poreznom smislu do kraja 2000. bilo u primjeni vrlo dobro rješenje koje je zbog mnogih nerazumijevanja ukinuto. O tome je autor u prvom dijelu ove problematike pisao u časopisu RRiF, br. 11/08., str. 18. – 24. Ovim se člankom daje završna misao o potrebi vraćanja toga mehanizma u naš porezno-računovodstveni sustav.
U poslovnoj je praksi da poduzetnici – pravne i fizičke osobe (obrtnici, samostalna zanimanja) te građani zbog održavanja likvidnosti pozajmljuju novac od drugih poduzetnika i građana. Pritom se postavljaju razna pitanja, kao npr. tko može komu dati pozajmicu, ima li ograničenja u svotama, mora li se ugovoriti kamata, koja je visina kamate dopuštena, kakav je porezni položaj ugovorenih i zateznih kamata, postoji li najniža ili najviša kamata i tome slično. Više o navedenoj problematici pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Zakonsko određenje zateznih kamata
Zakonsko određenje ugovornih kamata
Kamate sa stajališta poreza na dodanu vrijednost
Kamate sa stajališta poreza na dohodak
Autor: Mr. sc. Katarina HORVAT JURJEC, dipl. oec. i ovl. rač.
Trgovačka društva i zadruge registrirane za poljoprivrednu djelatnost te obiteljska gospodarstva - fizičke osobe s registriranim obrtom za poljoprivrednu djelatnost, ako su obveznici poreza na dobitak (dalje: poljoprivredna gospodarstva), za sastavljanje godišnjih financijskih izvješća i u računovodstvu primjenjuju Zakon o računovodstvu (Nar. nov., br. 109/07.). U skladu s tim zakonom, a ovisno o tome jesu li mali i srednji poduzetnici ili su veliki, primjenjuju Hrvatske računovodstvene standarde financijskog izvješćivanja (HSFI) ili Međunarodne računovodstvene standarde financijskog izvješćivanja (MSFI). Primjenom HSFI-a od početka ove godine mijenja se priznavanje i vrednovanje biološke proizvodnje u obračunu proizvodnje malih i srednjih poduzetnika, no o tome u nastavku članka.
Primjena računovodstvenih standarda u obračunu proizvodnje u poljoprivredi
U RRiF-u br. 9/07. pisali smo o računovodstvenom evidentiranju financijskoga i operativnog najma u knjigama najmodavca i najmoprimca, a u prošlom broju o otkupu sredstva po isteku ugovora o operativnom najmu. U ovom članku autorica obrazlaže model financiranja putem prodaje i povratnog najma te računovodstveno postupanje pri prodaji i povratnomu financijskom i operativnom najmu u poslovnim knjigama najmoprimca.
Darovanja kao uobičajeni trošak trgovačkih društava uobičajeno se vežu za prigode Božića i drugih blagdana pa je to povod za razmatranje poreznog i računovodstvenog statusa takvih troškova. Promidžba i reprezentacija su troškovi koji se pojavljuju tijekom svakog mjeseca, ali se krajem godine analizira učinjeno i slažu se planovi za sljedeću godinu pa je prigoda revidirati pojedine aktivnosti koji uzrokuju te troškove. U ovom članku obrađujemo i dajemo pregled propisanih normi o darovanjima, promidžbi, reprezentaciji i njihovu iskazivanju u poreznim prijavama i financijskim izvješćima za 2008. godinu.
Kada su početkom godine objavljeni novi financijski izvještaji, upozorili smo na promjene koje su zbog toga nastale u računskom planu. Cilj je bio definirati obuhvat onih poslovnih događaja koji odgovaraju sadržaju i nazivu pojedinih pozicija iz godišnjih financijskih izvještaja. Onoliko koliko je to tijekom godine usklađeno, toliko će biti lakše i brže izraditi financijske i porezne izvještaje. No, zbog kasnog donošenja propisa, u mnogih poduzetnika poslovne knjige otvorene su prema starom računskom planu, a tijekom godine nisu rađene usklade strukture nekih podataka prema novim zahtjevima. U ovom se članku upozorava na bitnije pozicije kod kojih su nastale promjene i kako ih pripremiti za financijsko izvješćivanje.
Pristup
Godišnji financijski izvještaji
Reklasifikacija pojedinih pozicija bilance
Obilježja računa dobitka i gubitka
Bilješke
Ostali izvještaji
Prva primjena HSFI-ja
Autor: Dr. sc. Vlado BRKANIĆ, ovl. rač. i ovl. rev.
Svjetska financijska kriza nije mimoišla ni naše tržište kapitala gdje ulagači također gube vrijednosti svojih ulaganja u manjem opsegu nego što je to u slučaju ulagača na velikim svjetskim burzama, ali gubitak je gubitak. U ovom članku obrađujemo evidenciju gubitka na vrijednosnicama u poslovnim knjigama poduzetnika zbog pada tečaja pojedine vrijednosnice ili gubitak u slučaju prodaje vrijednosnice po cijeni nižoj od one po kojoj je kupljena te evidenciju porasta vrijednosnica nakon oporavka tržišta u skladu s HSFI-jem odnosno MSFI-jem. U tom pogledu posebna su zanimljivost promjene MRS-a 39 (Nar. nov., br. 130/08 i druga se tek očekuje) koji računovodstvenim postupcima pokušava odgovoriti na razorne učinke svjetske financijske krize te odgovarajuća promjena Uredbe EU. Očekuje se odgovarajuća reakcija hrvatskoga Odbora za računovodstvene standarde.
Uvod
Ulaganja u dionice i udjele – kao financijska imovina
Knjiženje i iskazivanje dionica i udjela
Ulaganja u pridružena društva – prema metodi udjela
Zadatak je računovođa da poslovne promjene evidentiraju u glavnoj knjizi temeljem vjerodostojnih isprava, slijedom datuma nastanka. U analitičkim evidencijama pratimo vrste imovine, ročnost obveza i prirodu troškova. Kako se to u računovodstvu obavlja tijekom godine nisu isključene pogreške, moguće izmjene propisa i slično, to je prije sastavljanja godišnjih financijskih izvještaja uputno još jednom provjeriti jesu li sve poslovne promjene prikazane prema računovodstvenim standardima i propisima. U ovom članku predočen je posjetnik koji može poslužiti za testiranje već proknjiženih poslovnih događaja, odnosno ispravljanje nepravilnosti.
Kontrolno-analitički postupci na računima razreda 0
Provjera knjigovodstvenih stanja na računima novčanih sredstava, kratkotrajne financijske imovine i potraživanja – razred 1
Kontrolno – analitički postupci na računima razreda 2
Provjera stanja i postupaka na računima kratkotrajne imovine - zalihe - razred 3
Podsjetnik za kontrolu troškova prije izrade računa dobitka i gubitka - razred 4
Provjera na računima proizvodnje, zaliha poluproizvoda, gotovih proizvoda i robe – razred 6
Provjera knjigovodstvenih stanja na računima rashoda (70-73)
Provjera knjigovodstvenog stanja na računima prihoda (75 - 78)
Provjera na računima kapitala (90 - 96) i izvanbilančnih zapisa (99)
Autori: Dr. sc. Vlado BRKANIĆ, ovl. rač. i ovl. rev. Tamara CIRKVENI, dip. oec. Mr. sc. Nada DREMEL, dipl. oec., ovl. rač. i ovl. rev. Mr. sc. Katarina HORVAT JURJEC, dipl. oec. i ovl. rač. Mr. sc. Đurđica JURIĆ, dipl. oec. i ovl. rač. Mr. sc. Šime GUZIĆ, dipl. oec. i ovl. rač. Zrinko TRCOVIĆ, dipl. oec.
O pitanjima bitnim za pripremu godišnjeg obračuna osoba koje vode neprofitno računovodstvo bit će pisano u posebnom prilogu časopisu RRiF br. 1/09. koji će izići početkom prosinca 2008. S obzirom na to da se taj prilog ne šalje svim pretplatnicima, molimo pretplatnike koji ga ne prime, a potreban im je, da se obrate našem odjelu pretplate. U ovom praktikumu dano je knjiženje prihoda budućeg razdoblja koji se odnosi na prihode od članarine koji se ubrajaju u skupinu nerecipročnih prihoda.
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL, dipl. oec., ovl. rač. i ovl. rev.
Po isteku svake kalendarske godine poslodavci su obvezni sastaviti rekapitulaciju plaća radnika, koje se odnose na prethodnu kalendarsku godinu, na propisanim obrascima koji su potrebni Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zbog kontrole i verifikacije plaća, a koje će svakom radniku poslužiti kao osnovica za utvrđivanje mirovine. Rekapitulacije ne treba slati u Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, nego ih treba pripremiti te ih poslati ili predočiti kada to, u slučaju kontrole, bude zatraženo. S obzirom da o točnoj evidenciji plaća ovisi brzina i točnost pri utvrđivanju mirovine, sastavljanje tih evidencija je za radnike od izuzetne važnosti, što poslodavci trebaju imati na umu.
Od 1. siječnja 2009. plaćanje doprinosa za obvezna osiguranja uređuje se Zakonom o doprinosima (Nar. nov., br. 84/08.). To je novi Zakon u odnosu na Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja (Nar. nov., br. 147/02. i 177/04.) koji se primjenjuje još do kraja 2008., a zatim se od 1. siječnja stavlja izvan snage stupanjem na snagu novog spomenutog Zakona. I dosadašnji i novi Zakon uređuju isto područje, a to je prikupljanje obveznih doprinosa po osnovi obveznih osiguranja. Osim što novi Zakon ima skraćeni naziv, on donosi i neke, no ne baš brojne, novosti o kojima pišemo u ovom članku.
Uvod
Novosti u vezi s plaćama
Uvode se nove mjere za poticanje zapošljavanja
Ukida se plaćanje doprinosa na zarade umirovljenika koje se smatraju drugim dohotkom te na dohodak ostvaren u okviru domaće radinosti i sporednog zanimanja
Uvodi se obveza plaćanja doprinosa i osobama koje uz radni odnos obavljaju i obrtničku djelatnost, a obveznici su poreza na dobitak
Uvode se doprinosi i na dohodak od imovine i imovinskih prava
Ostale novosti koje donosi zakon o doprinosima
Posebne napomene
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Unatoč najavama o smanjenju troškova državnog proračuna koji bi se trebao odraziti i na smanjenje sredstava i za prigodne darove povodom blagdana Svetog Nikole i Božića, u trgovačkim društvima u državnom i pretežno državnom vlasništvu, ne znači da se to odnosi i na trgovačka društva, obrte i slobodna zanimanja koji zapošljavaju radnike u privatnom vlasništvu. Oni će vjerojatno pronaći mogućnosti za te dječje radosti i radosti Božića. Ovim člankom podsjećamo da se država odriče poreza na dohodak i doprinosa na te darove do određene svote, odnosno vrijednosti, da bi olakšala poslodavcu donošenje odluke da ne odustane od tih radosti.
Prava radnika na darove
Porezni položaj prigodnog dara
Porezni položaj dara u naravi
Porezni položaj darova djeci
Iskazivanje podataka o božićnici na obrascu SPL i TMP
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji, koji je Hrvatski sabor usvojio 21. studenog 2008., usklađene su odredbe Zakona o reviziji s pravnom stečevinom Europske unije u području revizije (poglavlje 6 - Trgovačko pravo). Zakon o reviziji (Nar. nov., br. 146/05.) donesen je u prosincu 2005. Njime je uređeno obavljanje revizije financijskih izvješća i konsolidiranih financijskih izvješća obveznika revizije, određene su osobe ovlaštene za pružanje usluga revizije, uvjeti za obavljanje usluga revizije, revizorski odbor, osnivanje i rad Hrvatske revizorske komore i nadzor njezina poslovanja, nadzor i provjera kvalitete rada revizorskih društava, samostalnih revizora i ovlaštenih revizora, izdavanje i oduzimanje dozvole za obavljanje usluga revizije te druga pitanja vezana za obavljanje revizije. U ovom članku autorica u sažetom obliku piše o promjenama Zakona o reviziji.
Na svojoj redovitoj mjesečnoj sjednici održanoj 13. - 17. listopada 2008. IASB je raspravljao o kreditnoj krizi, godišnjem poboljšanju standarda, mjerenju fer vrijednosti, financijskim instrumentima s obilježjima glavnice, MSFI-ju za privatna poduzeća, ugovorima o osiguranju, plaćanjima dionicama i tehničkom planu. U nastavku se ukratko iznose zaključci i doprinos rješenju kreditne krize i računovodstvenim standardima za privatna poduzeća.
Kreditna kriza
MSFI-ji za privatna poduzeća (ranije mala i srednje velika poduzeća)
Godišnji poslovni plan dio je strategijskog plana koji postoji kao višegodišnji plan poslovnih aktivnosti ili najmanje kao općenita ideja o pravcima razvoja promatranog društva. Model godišnjega poslovnog plana obuhvaća planirane poslovne funkcije koje su bitne za ostvarivanje planiranih poslovnih aktivnosti. Ako društvo zadržava opseg poslovanja, ne mijenja strukturu djelatnosti, niti izlazi na nova tržišta, poslovni plan ima jednostavniji oblik, ali ako se planiraju bitnije promjene opsega poslovanja, strukture djelatnosti ili izlazak na potpuno nova tržišta, tada poslovni plan mora obuhvatiti sve očekivane promjene. U nastavku članka donosimo primjer godišnjega poslovnog plana za malo i srednje društvo koje se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda.
Uvod
Sadržaj poslovnog plana
Ocjena tržišnih mogućnosti
Planirani ukupni prihod i njegov raspored
Tehničko–tehnološki elementi za proširenje poslovanja
Planirani financijski elementi poslovanja
Planirani prihodi nakon proširenja poslovanja
Procjena troškova
Planski račun dobitka i gubitka
Financijsko–tržišna ocjena projekta proširenja poslovanja uvođenjem nove djelatnosti
Zaključak
Autori: Prof. dr. sc. Marijan CINGULA Igor PIHIR, dipl. inf. Kristina BRODAR, dipl. oec.
Europska unija je sui generis integracija i u tom kontekstu treba promatrati i njezin komunitarni proračun. Specifičnost proračunskih sredstava je njihova vertikalna cirkulacija prema zemljama članicama od oko 95%. Dakle, samo 5% sredstava Unija troši za administrativne troškove. Proračunska sredstva pridodaju se drugim financijskim instrumentima Unije i zemalja članica radi ostvarenja zacrtanih ciljeva Lisabonske strategije i realizacije unutrašnjeg tržišta putem smanjenja regionalnog dispariteta i poticanja održivog rasta i razvoja.
Pojam i uloga proračuna eu
Osnovna obilježja proračuna Europske unije
Važnost komunitarnog proračuna za zemlje članice
Izazovi komunitarnog proračuna i perspektive razvoja
Zaključak
Autori: Prof. dr. sc. Vinko KANDŽIJA Igor CVEČIĆ, dipl. oec.
Financijski inspektorat novo je nadzorno tijelo u sastavu Ministarstva financija. Nastao je preustrojem Deviznog inspektorata u skladu sa Zakonom o financijskom inspektoratu (Nar. nov., br. 85/08.). Uz dosad postojeću nadležnost nadzora deviznog poslovanja, novo nadzorno tijelo bit će nadležno i za kontrolu platnog prometa u zemlji, odnosno kunskog poslovanja, a naročito sveobuhvatnog nadzora na području pranja novca, odnosno sprječavanja pranja novca. Osnivanjem Financijskog inspektorata uz novi Zakon o sprječavanju pranja novca, koji stupa na snagu 1. siječnja 2009., stvara se pravna, tehnička i administrativna infrastruktura za praćenje, suzbijanje i sankcioniranje pranja novca. U nastavku se obrađuju pretpostavke za djelovanje i nadležnost u nadzoru Financijskog inspektorata.
Uvod
Nadležnost i djelokrug rada financijskog inspektorata
Mjesec prosinac, odnosno kraj poslovne godine najčešće je razdoblje u kojem poduzetnici donose odluku o promjeni poreznog statusa, neovisno o tome je li riječ o ulasku u sustav PDV-a ili o izlasku. Neki od njih će ući u sustav PDV-a dobrovoljno jer u prethodnoj godini nisu prešli graničnu svotu ostvarenog prometa iznad 85.000,00 kn, dok se obvezan ulazak, odnosno ulazak "po sili zakona" odnosi na one poduzetnike koji su ostvarili promet iznad navedene svote. O čemu sve pritom treba voditi brigu, pišemo opširnije u nastavku članka.
Uvod
Temeljne odredbe u vezi s prijavom u registar obveznika PDV-a
Temeljne odredbe u vezi s odjavom - izlaskom poduzetnika iz sustava PDV -a
Porezne posljedice – postupci o kojima treba voditi računa pri ulasku/izlasku poduzetnika iz registra obveznika PDV -a
Zaključne napomene
Autor: Mr. sc. Ljerka MARKOTA, dipl. oec. i ovl. rač.
Ostvarivanje dohotka u nekim slučajevima zahtjeva upis poreznog obveznika u registar obveznika poreza na dohodak. Prijavom u registar poreznih obveznika, primitci koje ostvaruju porezni obveznici utvrđuju se na način propisan za određenu vrstu dohotka koju ostvaruje porezni obveznik. O tome koji se porezni obveznici moraju upisati u registar poreznih obveznika i trebaju li to učiniti krajem 2008. ili početkom 2009., za koje vrste dohodaka se trebaju prijaviti u registar poreznih obveznika pišemo u nastavku.
Obveza upisa u registar poreznih obveznika
Obveza upisa u RPO radi ostvarivanja dohotka od obavljanja samostalne djelatnosti
Obveza upisa u RPO u slučaju ostvarivanja dohodka od imovine i imovinskih prava u tuzemsvu
Obveznici upisa u RPO prema primitcima koji su ostvareni iz inozemstva
Obveza upisa u RPO kada dohodak od nesamostalnog rada porezni obveznici ostvaruju u diplomatskom predstavništvu i slično, koji na teritoriju rh imaju diplomatski imunitet
Obveznici upisa u RPO kada dohodak djelatnosti iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova počinju utvrđivati paušalno
Obveza upisa u RPO za paušalno oporezivanje samostalnih djelatnosti
Obveznici upisa u RPO - novinari, umjetnici i športaši
U današnjem globaliziranom svijetu i međunarodnom poslovanju nacionalne granice gube na značenju, pojačava se stupanj integracije između nacionalnih ekonomija, a mobilnost kapitala dostiže nevjerojatne razmjere1. Posljedica toga je pojačavanje ekonomskih aktivnosti diljem svijeta, što dovodi do daljnjeg rasta i razvoja, ali i dodatnih problema za sve sudionike u međunarodnoj ekonomiji. U tom kontekstu, porezno planiranje je instrument kojim se koriste multinacionalne korporacije kako bi, s jedne strane, iskoristile prilike koje pruža globalizacija, a, s druge strane, prevladale probleme do kojih dovodi ta ista globalizirana ekonomija. U konačnici, porezno planiranje trebalo bi dovesti do smanjenja poreznog opterećenja multinacionalnih korporacija. U ovome radu autor opisuje neke osnovne pojmove koje je bitno poznavati radi razumijevanja međunarodnoga poreznog prava i razlikovanja procesa poreznog planiranja od pojmova koji se u laičkom poimanju često s njim poistovjećuju, a to su izbjegavanje poreza i utaja poreza.
Osnovni pojmovi međunarodnoga poreznog prava
Dvostruko oporezivanje i metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja
Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
Izvori poreznog prava u Europskoj uniji
Europski sud pravde
Međunarodno porezno planiranje – osnovni pojmovi
Porezno planiranje, izbjegavanje poreza i porezna utaja
Približava se kraj poslovne godine kada je dobro imati na umu što treba ili bi se moglo obaviti s početkom sljedeće godine pa se na to i pripremiti. Tako i ovim člankom podsjećamo da obrtnici koji su u pravilu obveznici poreza na dohodak, s početkom sljedeće godine obvezni su promijeniti način oporezivanja s poreza na dohodak na porez na dobitak, ako su u svom poslovanju premašili neke poslovne pokazatelje, kao što je visina dohotka, knjigovodstvena vrijednost dugotrajne imovine, prosječni broj zaposlenih te ukupni primitak u 2007. Riječ je, naime, o odredbi čl. 2, Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/05., 90/05. i 57/06.). Oni mogu i po vlastitoj želji odabrati plaćanje poreza na dobitak već na početku obavljanja djelatnosti, a ako to nisu odlučili, to mogu obaviti samo na početku sljedeće poslovne godine, odnosno poreznog razdoblja. No, bez obzira na to što su to odlučili obaviti dragovoljno ili su to obvezni prema zakonskim odredbama, trebaju obaviti jednake radnje. Trebaju sastaviti početnu bilancu da bi mogli od početka godine voditi poslovne knjige prema Zakonu o računovodstvu (Nar. nov., br. 100/07.) te utvrđivati osnovicu poreza na dobit sukladno Zakonu o porezu na dobit.
Tko je obveznik plaćanja poreza na dobitak od 1. siječnja 2009.
Kako utvrditi jesu li ostvareni zadani uvjeti za promjenu načina oporezivanja
Podnošenje izviješća poreznoj upravi za prelazak na plaćanje poreza na dobitak
Sastavljanje početne bilance
Korekcija dobitka na kraju prve godine primjenjivanja metode oporezivanja dobitka
Početna bilanca u slučaju kada je imovina manja od obveza
Dragovoljni prelazak s plaćanja poreza a dohodak na porez na dobitak
Obveza plaćanja doprinosa
Autor: Lucija TURKOVIĆ-JARŽA, dipl. oec. i ovl. rač.
U prethodnom su članku pod naslovom "Prijelaz obrtnika na plaćanje poreza na dobitak", pojašnjeni kriteriji za obvezan prelazak obrtnika dohodaša u sustav dvostavnog knjigovodstva, sastavljanje početne bilance te plaćanje poreza na dobitak. Umjesto primjene tzv. načela blagajne, ova skupinu poreznih obveznika će od 1. siječnja 2009. biti nagrađena primjenom jedinstvene porezne stope poreza na dobitak od 20%. Osim navedenoga te novih pravila računovodstvenog ponašanja, treba voditi računa i o novim pravilima koji se odnose na PDV. U ovom članku daju se najbitnije napomene, obveze i porezne posljedice prijelaza dohodaša u dobitaš te dobitaša u dohodaša, s motrišta poreza na dodanu vrijednost.
Uvod
Temeljna pravila oporezivanja PDV-om "dobitaša" u odnosu na "dohodaša"
Obveze PDV -a pri prijelazu »dohodaša« na »dobitaše« za 2008. i u 2009.
Izrada konačnog obračuna pdv-a na obrascu PDV-K »dohodaša« koji su prešli u »dobitaše«
Obveze kod prijelaza "dobitaša" na "dohodaša"
Zaključne napomene
Autor: Mr. sc. Ljerka MARKOTA, dipl. oec. i ovl. rač.
Poljoprivreda kao oblik proizvodnje temeljna je gospodarska grana svake zemlje, ali je, nažalost, u našoj zemlji često zanemarena zbog jeftinije hrane iz uvoza. Proizvodnja kvalitetne i cjenovno prihvatljive hrane postaje imperativom. Koji su oblici organizacije mogući na planu poljoprivredne proizvodnje, kako voditi poslovanje poljoprivrednoga gospodarstva te što je potrebno znati prije nego se krene u takav poduzetnički pothvat, pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Tko se može baviti poljoprivredom
U koje upisnike se trebaju upisati poljoprivredni proizvođači
Oporezivanje poljoprivrednog gospodarstva
Doprinosi za obvezna osiguranja
Državne potpore u poljoprivredi
Zapošljavanje u OPG-u
Pregled propisanih poreznih obrazaca i rokovi njihove predaje
Mjesec prosinac je vremensko razdoblje u kojem se već prema običaju obavlja prodaja božićnih drvaca i pirotehničkih sredstava za zabavu, naročito neposredno i tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana. Krajem godine donesen je novi pravilnik kojim se detaljnije propisuju uvjeti proizvodnje, označivanja i prodaje božićnih drvaca, a donesen je i novi Zakon o trgovini kojim su uvedene određene novine glede načina i uvjeta prodaje izvan prodavaonice te osiguranja podataka o stanju robe i radnom vremenu trgovine. O tim i drugim novinama koje se odnose i na predmetne proizvode, pišemo u ovom članku.
Proizvodnja i prodaja božićnih drvaca iz vlastite proizvodnje
Zabrana diskriminacije radnika propisana je odredbama čl. 2. i dr. Zakona o radu (Nar. nov., br. 137/04. – proč. tekst i br. 68/05. – dalje: ZR). ZR razlikuje izravnu i neizravnu diskriminaciju čiji oblici mogu biti vrlo različiti, a često i dvojbeni u smislu je li u konkretnom slučaju riječ zaista o nekom od oblika (izravne ili neizravne) diskriminacije. U većem opsegu od zabrane diskriminacije sudska praksa obiluje odlukama vezanim za prestanak ugovora o radu, što dajemo u prilogu.
Uvod
Zabrana diskriminacije glede zapošljavanja
Ugovor o radu na određeno vrijeme – prestanak ugovora
Prestanak ugovora o radu – dostava pravomoćnog rješenja o mirovini zbog nesposobnosti za rad
Dodatnim činidbama u društvenim ugovorima članovi društva s ograničenom odgovornošću mogu se obvezati na dodatne uplate novca ili unos nenovčanih činidaba u društvo. Pritom su članovi društva ovlašteni sami utvrditi vrijeme njihova ispunjenja. U slučaju neispunjenja dodatne činidbe društvenim ugovorom može se propisati da se član društva isključi iz društva. Više o tome pročitajte u nastavku članka.
Uvod
Dodatne novčane uplate
Dodatne nenovčane činidbe
Umjesto zaključka
Autori: Prof. dr. sc. Zlatko ĆESIĆ Lovorka BLAŽEVIĆ, dipl. oec.
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća počinju se kroz poimanje dugoročnog uspjeha u poslovanju sve intenzivnije razvijati i primjenjivati nove spoznaje u teoriji i praksi organizacije i menadžmenta. Te su nove spoznaje doživjele znatan razvoj i primjenu putem paradigme upravljanja potpunom kvalitetom (Total Quality Management - TQM), koja se počinje znatnije primjenjivati krajem 60-ih godina prošlog stoljeća, osobito u praksi japanskih društava.
Uvod
Temeljni kriteriji i koncepti modela poslovne izvrsnosti
EFQM razine izvrsnosti
Evaluacija prema EFQM modelu poslovne izvrsnosti
Mogućnost primjene modela u hrvatskim organizacijama
U ovom praktikumu obrađene su dvije teme: darovanje vlastitoga sitnog inventara koji više nema vrijednosti u poslovnim knjigama darovatelja i kupnja dugotrajne imovine za koju je pri nabavi dobiven popust dobavljača. Uz časopis br. 1/09. bit će objavljen prilog koji je namijenjen osobama koje imaju doticaja s proračunskim računovodstvom. On će biti objavljen početkom prosinca 2008. S obzirom na to da se taj prilog ne šalje svim pretplatnicima, molimo sve pretplatnike koje prilog zanima da se jave našem odjelu pretplate.
Darovanje (donacija) vlastitoga sitnog inventara
Dugotrajna imovna koja je dobivena od dobavaljača uz odobrenje na računu
Autor: Mr. sc. Nada DREMEL, dipl. oec., ovl. rač. i ovl. rev.