Porezni položaj darovanja za poplavljena područja

 Pomoć koja se pruža stanovnicima poplavljenih krajeva od strane poduzetnika (društava i obrta) ima propisani porezni položaj u smislu priznavanja troškova (izdataka). Svim strukovnim kolegicama i kolegama poznate su odredbe čl. 7. st. 7. i 8. Zakona o porezu na dobit, a to je darivanje do svote 2% od ukupnog prihoda iz prethodne godine. Obrtnicima dohodašima to će se darivanje porezno priznati u godišnjoj prijavi za 2014. u visini 2% od ukupnih primitaka.

Ništa novoga ne proizlazi ni iz Priopćenja Ministarstva financija od 20. svibnja 2014., osim da će naplaćeni PDV od humanitarnog telefoniranja "... donirati u tom iznosu organizatoru humanitarne akcije (npr. Crveni križ)." U tome je posebno neobično što bi iz Ministarstva trebali znati da darovanje uopće nije pod PDV-om jer nije riječ o isporuci usluge teleoperatera nego o načinu darovanja od strane građana i pravnih osoba.
Za darove u naravi (u dobrima ili uslugama), Vlada RH ne predviđa oslobođenje od PDV-a jer, kako ističe u Priopćenju, "...- Zakon o PDV-u je usklađen s europskim zakonodavstvom, temeljem kojeg ne postoji mogućnost oslobođenja PDV-a na donacije ...".
U konkretnoj situaciji i praksi darovatelj sredstava dolazi do temeljnog pitanja: na koga nasloviti dar koji se otprema ili uplaćuje? Ako pođemo od određenja čl. 7. Zakona o porezu na dobit, darovati se može u tuzemstvu (u smislu poreznog priznavanja troškova) za "humanitarne, sportske, kulturne, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe udrugama i drugim osobama koje navedene djelatnosti obavljaju u skladu s propisima ...". Dakle, davanje pomoći konkretnom pojedincu, prema citiranome, nije moguće nego to uvijek mora biti neizravno putem humanitarnih organizacija. Ili, ono što se može izravno realizirati, to je darovanje na osobnoj razini. Ako je darovatelj podnio godišnju prijavu poreza na dohodak (DOH) za 2013., dana darovanja će im u visini 2% ukupnih primitaka 2013. biti priznata kao porezna olakšica u obrascu DOH za 2014.
Darovi koji se izravno daju u BiH i R. Srbiju nisu porezno priznati nego ih treba učiniti putem domaćih humanitarnih organizacija kako bi to postali.

U slučaju novih vijesti u vezi s ovom teškom situacijom izvijestit ćemo naše čitatelje ove mrežne stranice i naših časopisa.

Povratak na vijesti