Graditeljske usluge

Datum: 29.06.2013, Subota
Autor: V.B.

Nevjerojatna novost je da se graditeljske usluge mogu isporučivati drugom poreznom obvezniku bez zaračunavanja i iskazivanja PDV-a na izlaznom računu. To proizlazi iz čl. 75. st. 3. pod a) Zakona o PDV-u. Koje su to usluge građenja, objavili smo i u časopisu br. 7/13 str. 106.

Pravilnik o PDV-u proširuje obuhvat izvoditelja usluga građenja u koje sada spadaju i projektanti te "…drugi poslovi u vezi s građevinskim objektom". Koji su to poslovi, to nije potanje propisano. S obzirom na takav širi pristup, u poslovima građenja sudjeluju i geodeti, ali vjerojatno ne i betonare koje isporučuju beton na objekt građenja. Ovo potonje je za dodatno objašnjenje Porezne uprave.

Usluge nadzornih inženjera također su uvrštene u usluge građenja i ako su u odnosu s drugim poreznim obveznikom, također izdaju račun s prijenosom porezne obveze. Proširenje usluga građenja odnosi se i na iznajmljivanje strojeva i opreme za izgradnju ili rušenje, ali kad je to s rukovateljem. Npr. najam krana (dizalice), bagera i sl. s radnikom koji upravlja strojem također se smatra uslugom građenja.

Poslovi građenja ne odnose se samo na nove objekte nego i na rekonstrukciju i popravke (održavanje) građevinskih objekata drugih poduzetnika, uz prijenos porezne obveze.

Nastanak porezne obveze i dalje se veže uz ovjeru građevinske situacije od strane nadzornog inženjera. To nam je iznenađenje s obzirom na to da je Pravilnik o PDV-u ponovio "stari problem" koji sada može "koštati" plaćanja PDV-a naručitelja radova kad zbog naknadne ovjere situacije neće moći priznati pretporez u istom poreznom razdoblju u kojem je izdan račun iz prenesene porezne obveze, itd. To je čak i u suprotnosti s temeljnom definicijom trenutka oporezive isporuke, koja se u stvari sada negira kada su oni stvarno izvedeni prema datumu isporuke izvođača radova, nego tek kad to ovjeri nadzorni organ. Prema logici iz Pravilnika, porezna obveza nastaje ne kad to jest nego se prenosi na trenutak ovjere koje može biti i u drugom obračunskom razdoblju (mjesecu). Što u slučaju kad te ovjere nema, pa u odnosima prema podizvođačima, u poslovima održavanja i popravaka, itd.?

Ovaj tekst pišemo kao nastavak problematike koju smo započeli obrađivati u RRiF-u br. 7/13. str. 103. a koja se "pravodobnim" donošenjem propisa sada može tumačiti drukčije – ne u duhu Zakona o PDV-u i Direktivi broj 112/2006 već na stari način, kao da se ništa nije promijenilo.

Povratak na vijesti