Najavljene su promjene u oporezivanju od 1. siječnja 2019.

Datum: 29.08.2018, Srijeda
Autor: I.P.

Nastavak porezne reforme donosi od sljedeće godine neke promjene u oporezivanju. Na portalu e-Savjetovanja dostupni su prijedlozi zakona. Na temelju tih prijedloga u nastavku dajemo sažet prikaz važnijih novosti koje se očekuju, a o kojima predstoji rasprava u Saboru tijekom jeseni.

Predložene su sljedeće promjene:

POREZ NA DODANU VRIJEDNOST I POREZ NA PROMET NEKRETNINA

  • Smanjiti će se opća stope PDV-a s 25% na 24 % od 1. siječnja 2020.
  • Proširiti će se primjena stope PDV-a od 13 % na dječje pelene, svježe meso, ribu, voće i povrće.
  • Propisuje se ulazak u sustav PDV-a u tijeku godine ako se ostvare isporuke veće od 300.000,00 kn.
  • Porezni obveznici uz prijavu PDV-a elektroničkim putem podnositi će i posebnu evidenciju o primljenim računima.
  • Ukinuti će se ograničenje u vezi prava na odbitak PDV-a za osobne automobile čija vrijednost prelazi 400.000,00 kn. Stoga bi bio dopušten odbitak 50 % pretporeza za nabavu svih osobnih automobila, neovisno o njihovoj vrijednosti.
  • Ukinuti će se prijenos porezne obveze za isporuke nekretnina koje prodaje ovršenik u postupku ovrhe.
  • Smanjiti će se stopa poreza na promet nekretnina na 3%. Nova stopa će se primjenjivati na sve ugovore sklopljene od 1. siječnja 2019. Ovdje je riječ o promjeni Zakona o porezu na promet nekretnina.

 

POREZ NA DOBITAK

  • U porezno priznate otpise potraživanja od kupaca uključiti će se i otpisi potraživanja koji su potvrđeni u skladu s posebnim propisom o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja (tzv. Lex Agrokor). Navedeno bi se primjenjivalo već prilikom podnošenja prijave poreza na dobitak za 2018. godinu.
  • Uvesti će se pravila protiv premještanja dobiti i to na način da će se uvesti ograničenja u visini troškova kamata na pozajmice koje rezidentna društva primaju iz inozemstva od povezanih osoba. Naime, porezni obveznik kao porezno priznati rashod mogao bi priznati prekoračene troškove zaduživanja nastale u poreznom razdoblju samo do 30% dobiti prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) ili do 3.000.000,00 EUR ako se tako dobije veća svota. Prekoračene troškove zaduživanja poduzetnik ostvaruje kada njegovi troškovi zaduživanja prekoračuju oporezivi prihod od kamate.

 

POREZ  NA DOHODAK I DOPRINOSI

  • Promjene u dijelu obračuna plaća bile bi sljedeće:
    • porezni razred povećava se s 17.500,00 kn na 30.000,00 kn. Prema tome, stopa poreza na dohodak od 24% obračunavati će se na poreznu osnovicu do 30.000,00 kn, a iznad navedene svote obračunavati će se porez po stopi od 36%.
    • ukidaju se doprinos za obvezno osiguranje u slučaju nezaposlenosti (1,7 %) i doprinos za zaštitu na radu (0,5%), a doprinos za zdravstveno osiguranje se povećava s 15% na 16,5%. Prema tome ukupan trošak doprinosa na plaću za poslodavce biti će manji jer sada oni iznose 17,2% od bruto plaće, a nakon ovih promjena biti će manji za 0,7 %.
  • Utvrđivanje paušalnog poreza po krevetu odnosno smještajnoj jedinici u kampu prenosi se na jedinice lokalne samouprave koje će moći utvrditi visinu poreza u rasponu od 150,00 – 1.500,00 kn po krevetu odnosno smještajnoj jedinici.
  • Primitak u naravi s  osnove dodjele ili opcijske kupnje vlastitih dionica po povoljnijim uvjetima više se neće smatrati dohotkom od nesamostalnog rada već dohotkom od kapitala.
  • Uvećava se koeficijent mjesečne osnovice za obračun doprinosa za članove uprave i izvršne direktore trgovačkog društva te upravitelje zadruga s 0,65 na 1,1.

FISKALIZACIJA

  • Ukinuti će se iznimka od obveze fiskalizacije za porezne obveznike koji ostvaruju promet u djelatnosti prodaje robe ili usluga putem samoposlužnih uređaja. Stoga će svi takvi uređaji morati imati istaknutu obavijest o fiskalizaciji prodaje te imati pristup Internetu. Navedeno bi stupilo na snagu 1. siječnja 2021. godine.
  • U slučaju da obveznik fiskalizacije izdaje dokument na kojem se navode podatci o plaćanju prije nego što je izdao račun, potrebno je na tom dokumentu napisati „OVO NIJE FISKALIZIRANI RAČUN“ .

OPĆI POREZNI ZAKON

  • Obrazac OPZ-STAT predavati će se jednom godišnje i to u roku za podnošenje poreznih prijava za porez na dohodak ili poreza na dobitak. Ovo će veliko olakšanje za računovođe koji su do sada predavali navedeni obrazac četiri puta godišnje.

Pozor!

Sve izneseno je od strane Vlade RH pripremljeno za raspravu i donošenje izmjena zakona do kraja ove godine. Tek kada budu ozakonjene ove predložene promjene stupit će na snagu – očekuje se primjena od 1. siječnja 2019. godine.

Povratak na vijesti