Najznačajnije izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit

Datum: 23.02.2012, Četvrtak
Autor: Đ.J.

Najznačajnije izmjene i dopune Zakon o porezu na dobit odnose se na sljedeće:

1. Porez po odbitku za isplate dividendi i udjela u dobitku inozemnim pravnim osobama (čl. 31., st. 4. „novog“ Zakona)

Od 1. ožujka 2012. porez po odbitku po stopi od 12 % plaća se i na dividende i udjele u dobitku iz 2001. do 2011. koje se plaćaju inozemnim pravnim osobama. Navedeno se odnosi i na isplate predujmova dividend i udjela u dobitku. Ali pritom tuzemni poduzetnik - isplatitelj treba uzeti u obzir odredbe koje proizlaze iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sklopljenog između Republike Hrvatske i zemlje čiji je rezident pravna osoba kojoj se isplaćuje dividenda odnosno udjel u dobitku. Ovisno o ugovoru, moguće je oslobođenje od plaćanja poreza po odbitku ili porez po odbitku obračunati po stopi nižoj od 12 % - uz uvjet da je spomenuti ugovor u primjeni te da je inozemna pravna osoba dostavila potvrdu u svojoj rezidentnosti ili zahtjev za oslobođenjem (umanjenjem) poreza po odbitku na obrascu koji je sastavni dio Pravilnika o porezu na dobit.

Od dana prijema Hrvatske u EU, porez po odbitku neće plaćati inozemni primatelji dividendi iz EU ako imaju najmanje 10% udjela u kapitalu u neprekidnom razdoblju od 24 mjeseca (čl. 31e., st. 1. „novog“ Zakona). Pritom se pod primateljem razumijeva trgovačko društvo:

a) koje ima jedan od oblika na koji se primjenjuje zajednički sustav oporezivanja koji vrijedi za matična društva i povezana društva iz različitih država članica EU, prema popisu u dodatku koji je sastavni dio Pravilnika o porezu na dobit kojeg donosi ministar financija,
b) koje je rezident države članice EU u skladu s pravom te države i ne odnosi se na rezidente izvan EU prema međunarodnim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, zaključenih s državama nečlanicama,
c) je obveznik jednog od poreza za koji se primjenjuje zajednički sustav oporezivanja koji vrijedi za matična društva i povezana društva iz različitih država članica EU, prema popisu u dodatku koji je sastavni dio Pravilnika o porezu na dobit kojeg donosi ministar financija.
Navedeno se ne odnosi na društva koja su oslobođena plaćanja poreza po odbitku ili imaju mogućnost izbora prema sklopljenom ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

2. Vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca

Sukladno izmijenjenom čl. 9.,st. 1. Zakona o porezu na dobit, vrijednosna usklađenja po osnovi ispravka vrijednosti potraživanja od kupaca za isporučena dobra i obavljene usluge, priznaju se kao rashod ako je od dospijeća potraživanja do kraja poreznog razdoblja proteklo više od 60 dana, a ista nisu naplaćena do petnaestog dana prije dana podnošenja porezne prijave. Navedeno se odnosi na potraživanja nastala od 1. ožujka 2012.

3. Reinvestirani dobitci kojima se povećava temeljni kapital u 2013. i dalje, umanjuju poreznu osnovicu (st. 4., st., 5., 6. i 7. „novog“ Zakona)

Kod sastavljanja prijave poreza na dobitak za 2012. godinu (u 2013.-toj godini) , porezna osnovica moći će se umanjiti za svotu ostvarenog dobitka u 2012. kojom se povećava temeljni kapital trgovačkog društva u 2013. sukladno posebnim propisima. To znači da će reinvestirani dobitci u 2013. poprimiti obilježje porezne olakšice, ali uz uvjet da se u roku od 6 mjeseci nakon isteka roka za podnošenje prijave poreza na dobitak nadležnoj ispostavi Porezne uprave dostavi dokaz o povećanju temeljnog kapitala (Rješenje sudskog registra) i to upravo iz ostvarenog dobitka poreznog razdoblja za koje je poduzetnik iskazao smanjenje porezne osnovice.

Opširnije o svemu možete vidjeti u RRiF br. 3/12.

Povratak na vijesti