Novi broj RRiF-a

Datum: 27.08.2018, Ponedjeljak
Autor: I.P.

Objavljen je broj 9 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za rujan 2018.

  • Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.

Reforma koja teče

      Dobro, nekad se govorilo kako teče nešto drugo, npr. revolucija, jer je svaka promjena vodila svome idealističkom cilju zaglupljivanja naroda i mira za elite. Sada, gotovo svake godine, porezne vlasti pripreme pokoje porezno iznenađenje u okviru manjeg ili većeg paketa mjera promjene poreznih propisa koje oni nazivaju poreznom reformom, a mi ju, eto, možemo nazvati reformom koja teče. Ovaj put mijenjanju se brojni propisi iz područja oporezivanja dobitka, oporezivanja dohotka i plaćanja doprinosa na plaće.

      Ne brinite se, ne mijenja se PDV jer zagovornici visoke porezne stope misle da to nimalo ne utječe na cijene i životni standard. Ma sve nekako žalim te Švicarce. Zamislite, molim vas, kakav je njihov standard uz stopu poreza na dobitak od 8,5 % i redovnu stopa PDV-a od 8 %. Smanjenje stope PDV-a za reformu koja teče tek je ideal kojemu se teži u dugoročnom razdoblju. Možda ćemo i mi jednoga dana, kada naučimo sve što treba od poduzetničke do stvaralačke klime, imati stopu PDV-a manju nego sada.

      Najveće kontroverze izaziva plaćanje doprinosa na plaću članova uprava, izvršnih direktora trgovačkih društava i upravitelja zadruga zbog povećanja osnovica za plaćanje doprinosa za gotovo 70 %. Hrvatski su poduzetnici poseban tip ljudi koji su spremni ulaziti u rizik i neizvjesnosti posvuda, a osobito u hrvatskom gospodarstvu u kojemu su izloženi i čudnim putovima ekonomske politike. U zaštiti poduzetnika neki idu tako daleko da bi im dali poseban status bez plaćanja doprinosa, a time i bez mogućnosti korištenja pravom na zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Zašto takav status samo za poduzetnike, zašto ne i za zaposlenike, pa će i to djelovati na učinak poduzetničkog pothvata, pitam se.

      Obveznicima poreza na dobitak sprema se novo ograničenje u priznavanju kamata, i to 22,5 milijuna kuna razlike između prihoda od kamata i rashoda od kamata, odnosno do 30 % EBITDA-e. To će računovođama priskrbiti još jedan gušt izračunavanja nove porezne kategorije koja će se propisima urediti drukčije nego što je to uobičajeno u menadžerskim izvješćima pri međusobnim uspoređivanjima rezultata poslovanja na koje ne utječe politika amortizacije. Ni EBITDA više nije pravo mjerilo uspjeha čim postaje instrument porezne politike.

      Takozvana reforma ovaj put obuhvaća i porezni postupak pa se tako npr. predlaže da se porezni akt može donijeti u elektroničkom obliku uz već postojeće pisane i usmene oblike. Ma dajte najte – jednima će se opraštati porezni dugovi, drugima davati popusti ako plate porez, a trećima rješenja sms-porukama da sve to nadoknade. Ja sam svoj mobitel ovog ljeta razbio i sad je na popravku – ne znam hoću li ga preuzeti, jer putem te vražje naprave može mi stići porezno rješenje.

       Tako nepripremljena, nedorečena i nekonzistentna porezna reforma može dovesti do toga da će se i poduzetnici i zaposlenici uskoro naći u Irskoj gdje neće trebati izračunavati odnos rada, kapitala, socijalnog osiguranja, poreza i ustrojavanja javnih financija.

       Uspješnost poreznih reformi javno ocjenjuju samo političari koji su ih i donijeli, a njihov stvarni učinak ogleda se na odlaznim peronima autobusnih kolodvora i jednosmjernim kartama za Dublin, Műnchen ili Beč u ZL Tuđman.

Dr. sc. Šime GUZIĆ, zamjenik glavne urednice

Povratak na vijesti