Novi broj RRiF-a

Datum: 27.11.2024, Srijeda
Autor: I.P.

Objavljen je broj 12 časopisa Računovodstvo, Revizija i Financije za prosinac 2024.

Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.​


Kobasice i korupcija

Kraj je godine kad se po našem običaju donose reformski zakoni u području poreznog sustava, zakon o Državnom proračunu i dr. Stotine prijedloga i amandmana na zakonske promjene u pravilu budu odbijeni – ne prihvaćaju se.

Sve to podsjeća na davno izrečenu misao Otta von Bismarcka da su zakoni poput kobasica, bolje da ne vidite i da ne znate kako se prave. Što ljudi manje znaju o tome, bolje će

Usvajanje Državnog proračuna najvažniji je akt kojim Vlada upravlja trošenjem novca poreznih obveznika. Nije rijetkost da vlada padne jer ne dobije podršku za proračun parlamentarne većine. Takav je nedavni slučaj Njemačke gdje ministar financija Linden nije htio napraviti proračun s deficitom od 12 milijarda eura. No, vratimo se mi u Lijepu Našu. Državni proračun za 2025. godinu sadržava povećanje rashoda ministarstava za nevjerojatne svote, od 7 % do 39 % u odnosu na 2024. godinu. Posebno je uočljiv rast od 81 % za zaštitu okoliša, turizam i sport te demografiju za 202 %. Proračunski deficit od 4 milijarde eura (planirani prihodi 33, a rashodi 37) treba se pokriti zaduženjem države. Građanima se omogućuje financiranje tog zaduženja upisom trezorskih zapisa uz kamatu koja je manja od inflacije. Sve je to „umotano u priču“ kako se to radi za dobrobit građana, a nitko ne postavlja pitanje zašto su toliki proračunski rashodi i jesu li oni kao takvi zaista potrebni.

Jedan događaj prije nekoliko godina razjasnio mi je mnogo toga dvojbenog. Bitna osoba koja je radila na kreiranju rashoda Državnog proračuna imala je događaj obiteljske naravi na koji očekujete dolazak prijatelja i znanaca. Međutim, došlo je, po slobodnoj procjeni, više od tisuću ljudi, autobusima iz županija i gradova. To je sve bilo bez nekoga posebnog razloga, ali kao znak zahvalnosti u zadovoljavanju njihovih proračunskih potreba.

Mi već godinama nismo slušali da se proračunske stavke preispituju. Naime, neke bi trebalo ukinuti, neke smanjiti, a neke i opravdano povećati. Korupcija u zdravstvu samo je jedna od priča, a pitanje je koliko je toga o čemu za sada nemamo saznanja. Sve je lako s tuđim novcem. Zdravstveni je sustav ostao u osnovi nepromijenjen od doba socijalizma. Umjesto da se svi zdravstveni postupci procijene na održivu tržišnu vrijednost i svima daju na izvršavanje zdravstvenih postupaka (javnim i privatnim) kako bi se time povećala učinkovitost i ekonomičnost sustava, naša ga je Vlada podržavila. Ubrzo bi izišlo na vidjelo tko je u sustavu održiv, koga treba restrukturirati ili privatizirati, a ne do beskonačnosti pokrivati njihove gubitke. Ovako, u situaciji kakva jest, ne treba nas čuditi što „naši dečki“ dane prilike ne iskoriste.

U prilično otužnom tonu završavam ovaj uvodnik sa skepsom u spremnost za promjene. Možda odgovor na to kakvi smo i zašto smo na dnu razvijenosti u EU-u daje najnerazvijenija pokrajina u Austriji, a to je Gradišće koje su naselili Hrvati izbjegli pred Osmanlijama nakon poraza hrvatske feudalne vojske 1493. godine na Krbavskom polju. Je li zaista prokletstvo inferiornosti naša sudbina?

Ipak, želim Vam sretne i ugodne božićne blagdane i bolju 2025. godinu. A mi ćemo i dalje uredno obračunavati i plaćati poreze.

Dr. sc. Vlado BRKANIĆ, urednik

Povratak na vijesti