Obveza fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji

Datum: 13.03.2026, Petak
Klasa: 410-01/26-01/29
Davatelj: Porezna uprava

Obratili ste nam se s upitom o tome podliježe li Dom zdravlja “A” obvezi fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji s obzirom na to da ostvaruje promet u krajnjoj potrošnji. Navodite kako se radi o javnoj zdravstvenoj ustanovi koja je upisana u sustav PDV-a, ali nije obveznik poreza na dobit.

U nastavku dajemo odgovor.

Odredbom članka 2. stavka 1. točke 21. Zakona o fiskalizaciji („Narodne novine“, broj 89/25; u daljnjem tekstu: Zakon), propisano je da se obveznikom fiskalizacije računa smatra obveznik poreza na dohodak od samostalne djelatnosti prema propisima kojima se uređuje porez na dohodak i obveznik poreza na dobit prema propisu kojim se uređuje porez na dobit.

Sukladno članku 2. stavku 1. Zakona o porezu na dobit („Narodne novine“, br. 177/04, 90/05, 57/06, 146/08, 80/10, 22/12, 148/13, 143/14, 50/16, 115/16, 106/18, 121/19, 32/20, 138/20, 114/22, 114/23, 151/25) porezni obveznik je trgovačko društvo i druga pravna i fizička osoba rezident Republike Hrvatske koja gospodarsku djelatnost obavlja samostalno, trajno i radi ostvarivanja dobiti, dohotka ili prihoda ili drugih gospodarskih procjenjivih koristi. Člankom 2. stavcima 5. i 6. Zakona o porezu na dobit utvrđeno je koje pravne osobe u načelu nisu obveznici poreza na dobit, dok je stavkom 7. istoga članka Zakona o porezu na dobit propisana mogućnost oporezivanja tih pravnih osoba ako obavljaju određenu gospodarstvenu djelatnost čije bi neoporezivanje dovelo do stjecanja neopravdanih povlastica na tržištu.

Uzimajući u obzir navedene odredbe, javne ustanove smatraju se obveznicima fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji ako su obveznici poreza na dobit ili im je Porezna uprava rješenjem utvrdila obvezu poreza na dobit za dio ili ukupnu djelatnost. Činjenica da je javna ustanova upisana u sustav PDV-a nije bitna za utvrđivanje obveze provedbe fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji.

Prema tome, ako Dom zdravlja “A” nije obveznik poreza na dobit niti mu je rješenjem utvrđena obveza poreza na dobit za dio ili ukupnu djelatnost, ne smatra se obveznikom fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji te nije dužan provoditi postupke propisane Drugim dijelom Zakona, neovisno o tome što ostvaruje promet u krajnjoj potrošnji.

Povratak na mišljenja