Obveza utvrđivanja rasporeda korištenja godišnjih odmora - do 30. lipnja

Datum: 05.05.2010, Srijeda
Autor: D.P.

Prema odredbama novog Zakona o radu (Nar. nov. br. 149/09., dalje: ZR) raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac (čl. 64. st. 1. ZR-a) i to u skladu sa odredbama kolektivnog ugovora, pravilnika o radu, ugovora o radu sa pojedinim radnikom te odredbama Zakona o radu.

Ovaj raspored obvezni su utvrditi svi poslodavci, a oni poslodavci kod kojih je utemeljeno radničko vijeće (odnosno sindikat) plan godišnjih odmora trebaju donijeti nakon provedenog savjetovanja sa radničkim vijećem (odnosno sindikatom) (čl. 149. st. 3. ZR-a). Prema izričitoj zakonskoj odredbi raspored korištenja godišnjih odmora obvezno je donijeti najkasnije do 30. lipnja tekuće godine te je o rasporedu poslodavac dužan obavijestiti radnike.

Pri utvrđivanju spomenutog rasporeda poslodavac treba u obzir uzeti potrebe organizacije rada ali i mogućnosti za odmor (razonodu, aktivnosti i sl.) raspoložive svakom pojedinom radniku. Najmanje petnaest dana prije početka korištenja godišnjeg odmora, poslodavac je obvezan svakog radnika obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

Bez obzira na ovako utvrđeni raspored korištenja godišnjih odmora, jedan dan godišnjega odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tom obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog korištenja, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok (čl. 64. st. 5. ZR-a). Jednako tako, ako kod poslodavca postoji radnik koji radi u nepunom radnom vremenu kod dva ili više poslodavaca ti poslodavci su mu dužni omogućiti korištenje godišnjeg odmora u isto vrijeme, no ako poslodavci ne postignu sporazum o istodobnom korištenju godišnjeg odmora dužni su radniku omogućiti korištenje godišnjeg odmora prema njegovom zahtjevu (čl. 64. st. 2. ZR-a).

Naglašavamo da, iako je poslodavac prema navedenoj zakonskoj odredbi obvezan o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora obavijestiti radnika najmanje 15 dana prije korištenja istoga, odredbe ZR-a pritom ne propisuju oblik, tj. formu u kojoj bi se ta obavijest morala dati. Dakle, iz same zakonske formulacije proizlazi da poslodavac može obavijestiti radnika o rasporedu korištenja njegova godišnjeg odmora i usmeno, tj. ne postoji zakonska obveza poslodavca da odluke o korištenju godišnjeg odmora radnika donosi u obliku pisanog „rješenja“ ili u nastavku dane obavijesti, već bi takav pisan oblik bio samo preporučljiv zbog veće sigurnosti obiju stranaka (poslodavca i radnika).

Ako poslodavac raspored godišnjih odmora ne utvrdi u skladu s odredbama ZR-a ili ako u propisanom roku radnika ne obavijesti o trajanju i razdoblju korištenja godišnjeg odmora čini jedan od težih prekršaja poslodavca za koji je zapriječena novčana kazna od 31.000,00 do 60.000,00 kn za poslodavca pravnu osobu i od 4.000,00 do 6.000,000 kn za odgovornu osobu pravne osobe i za poslodavca fizičku osobu. Osim toga, za ovaj se prekršaj poslodavcu može izreći mandatna kazna – novčana kazna na mjestu izvršenja prekršaja od 10.000,00 kn, a poslodavcu fizičkoj osobi i odgovornoj osobi pravne osobe od 3.000,00 kn.

Detaljnije o problematici godišnjih odmora, u svjetlu novog Zakona o radu, možete pročitati u našem časopisu RRiF 06/2010.

Povratak na vijesti