Sudjelovanje mađarskog poreznog obveznika na sajmu u RH i porezne obveze

Datum: 14.10.2013, Ponedjeljak
Klasa: 410-01/13-01/3612
Davatelj: Porezna uprava

      Upit u vezi sudjelovanja mađarskog poreznog obveznika na sajmu u Republici Hrvatskoj koji je prodajnog karaktera, stoga u nastavku navodimo dostavljena pitanja i odgovore u vezi istih.
 
      1. Koju dokumentaciju treba imati mađarski porezni obveznik na štandu kako bi dokazao da ima sjedište u drugoj državi članici.
 
      Mađarski porezni obveznik, kao i bilo koji drugi porezni obveznik koji nema sjedište u Republici Hrvatskoj mora se registrirati za potrebe poreza na dodanu vrijednost (u daljnjem tekstu: PDV) u Republici Hrvatskoj te zatražiti dodjelu hrvatskog PDV identifikacijskog broja kako bi mogao u Republici Hrvatskoj obavljati isporuke. U vezi s registriranjem za potrebe PDV-a napominjemo da je postupak registriranja dostupan na linku:
 
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/Documents/PDV%20ID%20broj%20za%20porezne%20obveznike%20iz%20država%20članica%20EU(06.06.2013.).pdf
 
      Prema navedenom mađarskom poreznom obvezniku koji namjerava prodavati na sajmovima u Republici Hrvatskoj potreban je hrvatski PDV identifikacijski broj.
 
      2. Mora li postojati određena dokumentacija o porijeklu, vrsti i količini robe (prije 1. srpnja 2013. to je bio dokument sa granice koji je potvrđivao da je roba njegovo vlasništvo te da ju je uvezao)?
 
      Odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 73/13. i 99/13. – Rješenje USRH) nije propisano koja sve dokumentacija u vezi porijekla, vrsti i količini robe mora postojati, već je navedeno propisano odredbama Zakona o trgovini (Nar. nov., od br. 87/08. do 68/13.) i Zakona o zaštiti potrošača (Nar. nov., od br. 79/07. do 56/13.), čije je tumačenje u nadležnosti Ministarstva gospodarstva.
 
      3. Treba li za isporuke na sajmovima izdavati račune te koju vrstu računa mora izdati?
 
      Mađarski porezni obveznik koji je registriran za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj obvezan je za isporuke na sajmovima izdati račun u skladu s hrvatskim poreznim propisima u vezi čega napominjemo da je detaljan postupak izdavanja računa dostupan na linku:
 
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=18716
     4. Obračunava li se na izdanim računima hrvatski PDV?
 
      Na računima koje mađarski porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a izdaje prilikom isporuke dobara na sajmovima u Republici Hrvatskoj obvezan je obračunati hrvatski PDV.
 
      5. Kome i u kojem roku treba prijaviti navedenu prodaju?
 
      Mađarski porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a obvezan je obavljene isporuke u Republici Hrvatskoj iskazati u prijavi PDV-a (Obrazac PDV) koju podnosi do dvadesetog u mjesecu za prethodni mjesec. Prijava PDV-a podnosi se elektroničkim putem nadležnoj ispostavi Porezne uprave, odnosno u konkretnom slučaju mađarski porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a podnijeti će prijavu PDV-a Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb, Avenija Dubrovnik 32, Zagreb.
 
      6. Kome se i u kojem roku plaća PDV?
 
      PDV je prihod državnog proračuna Republike Hrvatske te se temeljem podnesene prijave PDV-a plaća na propisani uplatni račun do kraja tekućeg mjeseca za prethodni mjesec.
 
      7. Da li se dobiva potvrda o plaćanju PDV-a?
 
      Porezna uprava može poreznom obvezniku koji to zatraži izdati potvrdu o plaćanju PDV-a.
 
      8. Postoji li institucija kojoj se mađarski porezni obveznik može osobno obratiti u slučaju određenih nedoumica ili pitanja?
 
      Mađarski porezni obveznik registriran za potrebe PDV-a u Republici Hrvatskoj u vezi svih pitanja i nedoumica može se obratiti Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb, Avenija Dubrovnik 32, 10 020 Zagreb.
 
      9. Koje su ovlasti inspektora prilikom kontrole stranih državljanina?
 
      Člankom 102. i 103. Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 147/08., 18/11., 78/12., 136/12. i 73/13.) propisano je da je porezni nadzor dio porezno – pravnog odnosa u kojem porezno tijelo provodi postupak radi provjere i utvrđivanja činjenica bitnih za oporezivanje poreznih obveznika i drugih osoba te da porezna tijela provode porezni nadzor sukladno zakonu kojim se uređuje pojedina vrsta poreza. Porezni nadzor obavljaju porezni revizori, porezni inspektori i drugi državni službenici ovlašteni za provedbu poreznog nadzora.
      

Povratak na mišljenja