NKD-a 2025. i obveza plaćanja članarine turističkim zajednicama

Datum: 31.03.2026, Utorak
Autor: I.P.

Stupanjem na snagu nove Odluke o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. - NKD 2025. (Nar. nov., br. 47/24.) s danom 1. siječnja 2025. godine, dio poduzetnika je isključivo zbog tehničke reklasifikacije djelatnosti svrstan u drugu skupinu NKD šifri u odnosu na NKD 2007. – bez ikakve promjene u stvarnoj djelatnosti koju obavljaju.

To u praksi otvara pitanje tko je za 2025. godinu obveznik plaćanja članarine turističkoj zajednici sukladno Zakonu o članarinama u turističkim zajednicama (Nar. nov., br. 52/19. i 144/20., dalje: Zakon), koji još nije usklađen s novim NKD-om. Na upit upućen Ministarstvu turizma i sporta zbog navedene problematike, Ministarstvo je u svom odgovoru (KLASA: 334-07/26-02/48 od 23. ožujka 2026. godine) zauzelo stajalište da se obračun i naplata članarine turističkoj zajednici trebaju vršiti prema odgovarajućim djelatnostima i usklađenim šiframa u NKD-u 2025., umjesto prema dosadašnjem NKD-u 2007. Relevantan dio odgovora Ministarstva prenosimo u nastavku:

…vezano uz Vaš upit od 4. ožujka 2026. godine, koji se odnosi na obračun i način naplate članarine turističkim zajednicama, nastavno na primjenu nove Odluke o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. – NKD 2025., koja je stupila na snagu 1. siječnja 2025. godine, navodimo sljedeće:

Člankom 4. stavkom 1. Zakona o članarinama u turističkim zajednicama (Narodne novine, broj 52/19 i 144/20) propisano je da pravna i fizička osoba koja ima svoje sjedište, prebivalište ili podružnicu, pogon, objekt u kojem se pruža usluga i slično (u daljnjem tekstu: poslovna jedinica), na području lokalne turističke zajednice koja je osnovana sukladno zakonu kojim se uređuje sustav turističkih zajednica, koja trajno ili sezonski ostvaruje prihod pružanjem ugostiteljskih usluga, usluga u turizmu ili obavlja djelatnost koja ima korist od turizma odnosno na čije prihode turizam ima utjecaj, plaća članarinu turističkoj zajednici.

Člankom 5. stavkom 1. cit. Zakona propisane su djelatnosti, odnosno usluge, razvrstane prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti i podijeljene u pet skupina, za čije su obavljanje, odnosno pružanje, pravne i fizičke osobe dužne plaćati članarinu turističkoj zajednici.

S obzirom na stupanje na snagu nove Odluke o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. – NKD 2025. te uzevši u obzir da se plaćanje članarine turističkoj zajednici, sukladno članku 4. stavku 1. cit. Zakona, temelji na ostvarivanju prihoda od pružanja ugostiteljskih usluga, usluga u turizmu ili obavljanja djelatnosti koje imaju korist od turizma, odnosno na čije prihode turizam ima utjecaj, smatramo da se obračun i naplata članarine turističkoj zajednici treba vršiti prema odgovarajućim djelatnostima i usklađenim šiframa djelatnosti u Odluci nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2025. – NKD 2025., u odnosu na raniju Odluku o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007. – NKD 2007. (Narodne novine, broj 58/07 i 72/07), koja je bila na snazi u trenutku stupanja na snagu Zakona o članarinama u turističkim zajednicama. …

Na temelju gore navedenoga zaključujemo da to praktično znači da poduzetnici čije djelatnosti reklasifikacijom u 2025. godini više nisu razvrstane u skupine djelatnosti koje su navedene u čl. 5. Zakona nisu obveznici plaćanja članarine za prihode ostvarene obavljanjem tih djelatnosti za 2025. godinu. Također, to znači da poduzetnici koji obavljaju djelatnosti koje su  reklasifikacijom u 2025. godini obuhvaćeni u skupine iz čl. 5. Zakona postaju obveznici plaćanja članarine za te djelatnosti za 2025. godinu.

Detaljnije o obračunu članarina u turističkim zajednicama može se pročitati u članku Konačni obračun naknada, članarina i spomeničke rente za 2025. godinu koji je objavljen u prilogu časopisa RRiF br. 1/26. – Sastavljanje financijskih i poreznih izvještaja za 2025. godinu za poduzetnike, str. 8.


Povezani sadržaji:

Povratak na vijesti