Novi broj RRiF-a

Datum: 30.06.2025, Ponedjeljak
Autor: I.P.

Objavljen je broj 7 časopisa Računovodstvo Revizija i Financije za srpanj 2025.

Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.​


Vrijeme je za odmor

Manje zemlje koje su članice Europske unije, pa tako i Republika Hrvatska, u propisanim su rokovima u svoja nacionalna zakonodavstva ugradila nova europska pravila o korporativnom izvještavanju o održivosti. Zbog toga je dio velikih poduzetnika u RH za 2024. godinu bio u obvezi sastaviti i javno objaviti svoje prve izvještaje o održivosti koji su zamijenili dosadašnje nefinancijske izvještaje. Čak osam zemalja članica EU-a, među kojima su između ostalih i Njemačka, Austrija, Španjolska i Nizozemska, nisu u svoje računovodstvene propise ugradile te zahtjeve, nego će radije za to platiti moguće kazne. Budući da je objavljen prijedlog Europske komisije prema kojemu se smanjuje broj obveznika sastavljanja izvještaja o održivosti, što će opet zahtijevati izmjene nacionalnih propisa zemalja članica EU-a, vjerojatno se te kazne neće ni utvrđivati. To će kod nas ponovno zahtijevati izmjene nacionalnih propisa, posebno Zakona o računovodstvu, a ukupni broj obveznika trebao bi se smanjiti za 80 %. Dakle, sve ono što se godinama pripremalo kako na razini EU, tako i na nacionalnim razinama zemalja članica, a što je svakako zahtijevalo znatne materijalne i ljudske resurse, većim će dijelom pasti u vodu zbog jednostavne promjene politike EU-a.

Ta politika ponovno ide u smjeru smanjenja složenosti zahtjeva računovodstvenih propisa s posebnim naglaskom na mikro, male i srednje poduzetnike kojih na razini EU-a, pa tako i na razini RH, ima više od 99 % od ukupnog broja poduzetnika. Ista je ta politika definirana još 2013. godine u računovodstvenoj Direktivi 2013/34 godine uz veliki broj opcija pojednostavljenja za mikro i mala društva, ali uz istodobna ograničenja koja te opcije pružaju za pravila vrednovanja imovine, strukture i sadržaja izvješća i sl. Zato ne iznenađuje činjenica kako zemlje članice te opcije nikada nisu ni usvojile, nego svaka zemlja ima svoja pravila financijskog izvještavanja za mikro i mala društva i/ili srednja društva koja uglavnom sadržavaju samo obvezne zahtjeve Direktive. S druge strane, računovodstveni zahtjevi koji se odnose na pravila vrednovanja imovine, obveza, prihoda i rashoda definirani su u nacionalnim standardima zemalja članica EU-a koje su prije svega rezultat njihove računovodstvene prakse. Zbog tih razloga, pojednostavljenja koja su donesena na razini EU-a nemaju značenje jer ih zemlje članice nisu usvojile, nego ostaju samo prazna slova na papiru kako bi se zadovoljila forma.

Dok se takve promjene koje bi zasigurno donijele olakšanje u pripremi i sastavljanju financijskih izvješća ne provode, druga nova informatička „pojednostavljenja“ ponovno zadaju teške glavobolje našim računovođama. Riječ je o modernizaciji informacijskog sustava Porezne uprave koja je donijela više problema nego pojednostavljenja, od pogrešnog prikazivanja stanja na porezno knjigovodstvenog kartici do toga da preknjiženja malo rade, a malo ne itd. Nakon ovoga teško možemo očekivati da će i uvođenje nove ere eRačuna i fiskalizacije proći bez stresa i glavobolje. Zbog svega toga što nas očekuje maksimalno iskoristite dugo očekivano toplo ljeto koje je pred nama za odmor jer nam jesen i kraj godine donose nove izazove (probleme) koje će trebati prevladati.

dr. sc. Tamara Cirkveni, glavna urednica

Povratak na vijesti