Novi broj RRiF-a

Datum: 27.09.2023, Srijeda
Autor: I.P.

Objavljen je broj 10 časopisa Računovodstvo, Revizija i Financije za listopad 2023.

Sadržaj časopisa može se pogledati ovdje.​

Mali užitci

Maro i Štef dugogodišnji su susjedi u Zagrebu. Obojica imaju u vlasništvu kuće za odmor. Maro ima u vlasništvu vilu sa 16 apartmana koju je zajedno sa suprugom dao u dugoročni najam svom trgovačkom društvu kako bi „izbjegao“ ulazak u sustav PDV-a, vođenje poslovnih knjiga kao fizička osoba itd. S obzirom na to da sam sa suprugom brine o cijelom objektu, oboje su se zaposlili u društvu na jedan sat dnevno – toliko je dovoljno da „odrade“ dnevne poslove. Tako su si oboje omogućili i neoporezivi smještaj za vrijeme cijele sezone na moru. Ne plaćaju ni turističku pristojbu jer tamo borave zbog potrebe rada i isključivo za vrijeme obavljanja toga rada. Štef, s druge strane, ima drvenu kuću za odmor „Bajta“ u Gorskom kotaru koju iznajmljuje putem posrednika – turističke agencije. S obzirom na to da Štef prima prosječnu mirovinu, vrlo malo uživa u „Bajti“, svega dva-tri tjedna u godini, jer mu je u cilju što više zaraditi. Naravno, njegova nekretnina ne može zaraditi ni približno kao susjedova pa je izabrao plaćati porez na dohodak s osnove iznajmljivanja paušalno. Izgleda da će mu upravo to stvoriti problem u 2024. godini i zbog toga je Štef nezadovoljan promjenom u sustavu plaćanja poreza na kuće za odmor.

Zašto? Porez na kuće za odmor nije novi namet, kako piše Porezna uprava, a taj porez i dalje će plaćati pravne i fizičke osobe koje su vlasnici kuća za odmor kao i do sada. Opravdano je pitati se u čemu je onda stvar. I tu imamo opet jednu nama već dobro poznatu situaciju u kojoj pravda nije na strani pravednika. Naime, još 2015. godine u presudi Upravnog suda RH utvrđeno je kako se apartmani koji se iznajmljuju i koji služe za stjecanje dohotka ili dobitka ne smatraju kućama za odmor. Razlog tomu je taj što se takva imovina oporezuje po drugoj poreznoj osnovi. I nakon te presude neki gradovi / općine razrezivali su taj porez jer je Porezna uprava i dalje to tumačila drukčije od suda – ništa neuobičajeno kod nas.

Ako uzmemo u obzir to da će se prema novom zakonskom rješenju stvoriti osnova za razrez toga poreza svim iznajmljivačima „paušalistima“, možemo zaključiti da će Štef biti izložen milosti/nemilosti lokalne vlasti, dok će Maro i dalje nove sezone „preživljavati“ bez dodatnog troška. Ovo je tek jedna od mnogih nelogičnosti u našem poreznom sustavu i ne treba nas čuditi što će Štef i mnogi drugi iznajmljivači biti nezadovoljni. Međutim, i u toj priči netko će ipak doći „na svoje“ i ni jedan sud mu to neće moći osporiti, zar ne?

Praksa je pokazala da se svako dodatno porezno opterećenje prelijeva na potrošače – u ovom slučaju to će biti gosti. Ove godine mnogi građani nisu si mogli priuštiti ljetovanje, pa možemo pretpostaviti da će tako biti i narednih godina. Međutim, naša se država, kao i uvijek, brine za svoje građane. Kako nam život ne bi bio gorak, ograničila je, između ostaloga, cijene mliječne čokolade. Naravno, samo one male – do 100 g, veliki užitci su ipak luksuz.

Ivan PETARČIĆ, zamjenik glavne urednice

Povratak na vijesti