Pravo na štrajk radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju

Datum: 00.00.0000, Utorak
Klasa: 110-02/23-01/149
Davatelj: Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Vezano uz vaš upit o pravo na štrajk radnika u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja, dostavljamo odgovor kako slijedi:

Štrajk predstavlja industrijsku akciju u kojoj radnici, u okviru organiziranog prekida rada, takvim postupanje, kao sredstvom prisile nastoje postići prihvaćanje svojih zahtjeva od strane poslodavca.

Iako je štrajk legalan način za postizanje zahtjeva radnika, uzimajući u obzir da zbog činjenice prestanka rada uzrokuje štetu poslodavcu, Zakon o radu (Narodne novine, br. 93/14, 127/17, 98/19, 151/22 i 64/23) su detaljno propisani uvjeti za njegovo provođenje, u kojem smislu odredba članka 214. Zakona propisuje pravila o poslovima koji se ne smije prekidati niti kod štrajka.

Za vrijeme štrajka se ne smiju prekidati poslovi koji su prijeko potrebni da bi se rad mogao nastaviti neposredno nakon završetka štrajka (proizvodno-održavajući poslovi) i poslovi koji su prijeko potrebni radi sprečavanja ugrožavanja života, osobne sigurnosti ili zdravlja pučanstva (nužni poslovi).

Iako sindikat i poslodavac, na prijedlog poslodavca, sporazumno izrađuju i donose pravila o proizvodno-održavajućim i nužnim poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka ili isključenja s rada, propust poslodavca za iniciranjem takvog sporazuma, te njihovo određivanje u skladu sa Zakonom o radu ne bi opravdavao prekid obustavljanja tih poslova. To stoga što zabrana štrajka na tim poslovima utvrđuje Zakon, a sporazumom između sindikata i poslodavca, oni se samo pobliže određuju.

Budući da je Zakon o radu opći propis kojim su uređeni radni odnosi, kada je određena materija dio nekog posebnog propisa, valja voditi računa o njegovoj primjeni, kao što je slučaj i sa Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju (Narodne novine, br. 10/97, 107/07, 94/13, 98/19 i 57/22), za čije je tumačenje nadležno Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Povratak na mišljenja